Strona główna 0_Slider Przebudowa wojewódzkiej trasy Świdnica-Dzierżoniów-Paczków pochłonie co najmniej 105 mln złotych

Przebudowa wojewódzkiej trasy Świdnica-Dzierżoniów-Paczków pochłonie co najmniej 105 mln złotych

0

Trzy lata mają potrwać prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 382 na odcinku od Świdnicy do granicy województwa dolnośląskiego, których głównym celem będzie poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu. Wiadomo już, jakie firmy wyraziły zainteresowanie realizacją drogowej inwestycji.

zdjęcie ilustracyjne (fot. GDDKiA)

W ramach inwestycji planowana jest przebudowa piętnastu odcinków drogi wojewódzkiej położonych między rondem gen. Romana Abrahama (skrzyżowanie ulic Westerplatte, Towarowej i Kasztanowej) w Świdnicy a granicą województw dolnośląskiego i opolskiego w rejonie Paczkowa. W sumie prace realizowane będą na długości blisko 25 kilometrów, na terenie powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego oraz ząbkowickiego.

Drogowcy z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei podkreślają, że celem inwestycji jest poprawa warunków ruchu i bezpieczeństwa użytkowników drogi. Obecny stan nawierzchni wojewódzkiej trasy został przez nich oceniony jako „niezadowalający lub zły”, a podczas przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono liczne spękania oraz ubytki w nawierzchni drogi. Szykowana przebudowa zakłada nie tylko wymianę nawierzchni, ale również wzmocnienie konstrukcji jezdni, przebudowę istniejących skrzyżowań w miejscach wymagających poprawienia bezpieczeństwa ruchu oraz wykonanie remontu obiektów mostowych, w tym m.in. mostu na rzece Piławie w Boleścinie, którego stan oceniany jest jako dostateczny. W celu poprawy bezpieczeństwa przewiduje się również budowę azyli dla pieszych i rowerzystów, a także doświetlenie przejść dla pieszych.

Ostatnio poinformowano, jakie firmy zainteresowane są wykonaniem prac projektowych oraz robót budowlanych. Najtańszą ofertę złożyła wrocławska spółka Pro-Tra Building, która gotowa jest podjąć się tego zadania za ponad 105 mln 891 tys. złotych. Do przetargu ogłoszonego przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei stanęły również: Kobylarnia (107 mln 364 tys. złotych), Budimex (130 mln 254 tys. złotych) oraz STRABAG Infrastruktura Południe (142 mln 297 tys. złotych). Na sfinansowanie inwestycji samorząd województwa zamierza przeznaczyć ponad 107 mln 365 tys. złotych.

Wybrany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania umowy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej?
Następny artykułJaworzyna Śląska. Tłumy na otwarciu kompleksu sportowo-rekreacyjnego [FOTO]