Strona główna Artykuł sponsorowany Kto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej?

Kto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej?

0

Pomoc psychologiczna stanowi różnego rodzaju działania mające na celu poprawę funkcjonowania oraz samopoczucia danej osoby. Mogą one skupiać się na usunięciu określonych zaburzeń psychicznych bądź wspierać pacjenta w rozwoju. W ramach pomocy psychologicznej wykorzystywane jest m.in. poradnictwo, interwencja kryzysowa czy psychoterapia. W tym artykule przedstawiono, kto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej.

Pomoc psychologiczna – jakie działania obejmuje?

Warto pamiętać, że pomoc psychologiczna obejmuje szeroki zakres działań – psycholog podejmuje je, aby zapewnić pomoc oraz narzędzia niezbędne w pokonywaniu trudności czy kryzysów życiowych, jak i rozwoju osobistym pacjenta. Co istotne, nie są to jedynie działania stanowiące doraźną pomoc, ale także prewencję czy promocję prozdrowotnych zachowań.

Pomoc psychologiczna obejmuje swym zakresem działania, takie jak promocja zdrowia – czynności te są nastawione na rozwój cech sprzyjających zarówno kształtowaniu, jak i zachowaniu zdrowia. Co więcej, uwzględnia ona prewencję, interwencję kryzysową, poradnictwo psychologiczne czy psychoterapię. Poniżej omawiamy bliżej niektóre z tych zagadnień.

Interwencja kryzysowa

Mianem kryzysu określany jest moment zwrotny – stan ten cechuje się niemałym napięciem emocjonalnym, strachem przed utratą kontroli czy poczuciem bezradności. Celem interwencji jest odzyskanie przez osobę dotkniętą danym kryzysem zdolności jego samodzielnego rozwiązania. Oferuje ona wsparcie emocjonalne i wspiera redukcję lęków, zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Interwencja kryzysowa pozwala odzyskać wewnętrzną równowagę. Dzięki niej klient może zyskać większą świadomość na temat swego problemu, zmienić poglądy na jego temat oraz zdobyć kontrolę nad nim. Ten rodzaj pomocy psychologicznej umożliwia odzyskanie umiejętności skutecznego radzenia sobie z problemami – dzięki temu możliwe jest skuteczniejsze radzenie sobie z trudnymi doświadczeniami również w przyszłości.

Poradnictwo psychologiczne

Poradnictwo psychologiczne to forma pomocy psychologicznej oferowanej osobom doświadczającym problemów życiowych, różnego rodzaju kryzysów rozwojowych czy trudności przystosowawczych. Warto rozważyć skorzystanie z tej pomocy, jeśli doświadczamy życiowych kryzysów, takich jak utrata bliskiej osoby czy pracy, jak również rozwojowych czy egzystencjalnych. Nie warto wahać się przed wizytą u specjalisty, jeśli doświadczyliśmy śmierci bliskiej osoby, poszukujemy sensu życia, mamy trudności w osiągnięciu niezależności, a także zmagamy się z trudnościami w relacjach – wyrażaniem swoich uczuć, komunikacją interpersonalną czy stawianiem granic.

Zapoznaj się z pomocą psychologiczną oferowaną przez specjalistów w Centrum Pomocy Psychologicznej w Świdnicy: https://cpp.swidnica.pl/pomoc-psychologiczna/.

Psychoterapia

Psychoterapeuta to specjalista posiadający uprawnienia do profilaktyki i leczenia zaburzeń psychicznych. Jego praca wiąże się z prowadzeniem psychoterapii wspierającej pacjenta w pokonywaniu jego trudności. Co istotne, prowadzona jest ona w oparciu o określony nurt terapeutyczny – można je mieszać, aczkolwiek jeden z nich zwykle dominuje. Techniki terapeutyczne wykorzystują przy tym metody o potwierdzonej naukowo skuteczności.

Do psychoterapeuty zdecydowanie warto się zgłosić, gdy zmagamy się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak m.in. depresja, stany lękowe, uzależnienia czy zaburzenia odżywiania. Warto jednak zaznaczyć, że psychoterapia może pomóc również osobom doświadczających kryzysów życiowych, posiadających problemy w społecznych kontaktach czy chcących poprawić jakość swego życia.

Pomoc psychologiczna – czy warto z niej skorzystać?

Pomoc psychologiczna opiera się na spotkaniu klienta z psychologiem, aby zdiagnozować trudne obszary, z którymi dana osoba sobie nie radzi. Wskazuje się wtedy czynniki wpływające na utrzymywanie się problemu, a także określa się trudności mogące być potencjalnie związane z jego rozwiązaniem. Kiedy specjalista pozna powód zgłoszenia się danej osoby po pomoc, możliwe jest zaproponowanie podjęcia konkretnych działań – uczestnictwa w terapii indywidualnej czy grupowej, grupie wsparcia, treningu rozwojowym czy wykorzystania innej metody.

Warto pamiętać, że pomoc psychologiczna zapewnia wsparcie w realizowaniu zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie oraz jakość życia. Zdecydowanie warto z niej skorzystać, jeśli odczuwamy trudności w regulowaniu emocji, zmagamy się z niepokojem, problemami ze snem czy apetytem, doświadczyliśmy traumy czy zwyczajnie pragniemy nad sobą pracować. Dzięki skorzystaniu z pomocy psychologicznej możemy postawić pierwszy krok ku poprawie jakości naszego życia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułIle może kosztować prowadzenie księgowości?
Następny artykułPrzebudowa wojewódzkiej trasy Świdnica-Dzierżoniów-Paczków pochłonie co najmniej 105 mln złotych