Strona główna Wydarzenia Świdnica Licealiści chcą wiedzieć więcej. Pierwszy Dzień Nauki w świdnickim Banachu

Licealiści chcą wiedzieć więcej. Pierwszy Dzień Nauki w świdnickim Banachu

0

Z inicjatywy pięciorga licealistów 31 marca w II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy gościli z wykładami i warsztatami wykładowcy kilku dolnośląskich szkół wyższych oraz z centrum językowego. Podczas Dnia Nauki w zajmujący sposób poruszali tematy od historii człowieka po wady i zalety pojazdów elektrycznych.

– Wśród prelegentów znalazła się Wiktoria Polczyńska, inż. kierunku Mechanika i budowa maszyn oraz liderka projektu LEM SSV na Politechnice Wrocławskiej, w ramach którego w zeszłym roku wraz z grupą młodych inżynierów stworzyła elektryczny pojazd terenowy typu buggy. Przygotowała wykład pt. Elektromobilność – chwilowy trend „na elektryka” czy kolejny krok w rozwoju transportu?, podczas którego mówiła o wadach i zaletach użytkowania pojazdów elektrycznych oraz wymaganiach, jakie są niezbędne do rozwoju takiego rozwiązania w Polsce i na świecie. Mówiąc o zagadnieniach technicznych, p. Wiktoria wyjaśniała je na przykładzie motocykla elektrycznego Sur-Ron znajdującego się na scenie. Zachęcała też uczniów do aktywnego uczestnictwa, a piątkę  najbardziej zaangażowanych zaprosiła na wspólną przejażdżkę pojazdem LEM SSV – relacjonuje Hubert Gościmski.

– Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? – o zagadkach rodowodu człowieka mówił  dr Jacek Szczurowski – profesor antropologii, prodziekan kierunków Biologia i Biologia Człowieka w Zakładzie Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Klasy lingwistyczne uczestniczyły w wykładzie English my way wygłoszonym po angielsku w szkolnej czytelni przez Macieja Pliszkę, anglistę i właściciela Centrum Języka PLIMAT.  Klasy matematyczno-fizyczne i osoby zainteresowane informatyką wzięły udział w spotkaniu z  inżynierem Jakubem Pawłowskim, absolwentem kierunku inżynieria kwantowa na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Pomysłodawcami Dnia Nauki byli Hubert Gościmski, Klaudia Karczmarz, Grzegorz Franeczek, Samuel Zinkiewicz i Szymon Denes, wspierani przez nauczycieli: Jacka Iwancza, Doroty Grzeszczuk, Barbary Trojanowskiej-Butmankiewicz, Agnieszki Grymek, Pawła Polczyka i Iwony Juźwy.

/opr. red./
Zdjęcia: Hanna Kiebula, Klaudia Karczmarz, Hubert Gościmski i Szymon Kaczmarek

Poprzedni artykułKamerzysta na wesele – zatrzymaj najpiękniejsze chwile na filmie!
Następny artykułSzykują kolejny „Marsz bezdomniaków”. Kto włączy się do akcji?