Strona główna Artykuł sponsorowany Jak prowadzić księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jak prowadzić księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

0

Prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko przywileje, ale również szereg obowiązków. Do tych ostatnich, należy m.in. prowadzenie księgowości swojej firmy. Jak robić to w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy rozliczenia sklepu internetowego, czy salonu kosmetycznego, będą prowadzone tak samo, jak księgowość dla programistów? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Formy prowadzenia księgowości w jednoosobowej firmie

Działalność gospodarczą można prowadzić w różnych formach, dla których właściwe są konkretne rodzaje ewidencji księgowych, a także sposoby opodatkowania. Odnosząc się do ewidencji księgowych, wyróżnia się:

  •         Księgowość uproszczoną (Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
  •         Księgowość pełną (księgi rachunkowe).

Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej, najczęściej opiera się na modelu uproszczonym i jest on zdecydowanie najchętniej wybierany przez przedsiębiorców. W sytuacji jednak, kiedy przychody firmy w poprzednim roku obrotowym, przekroczyły próg 2 mln euro, wówczas konieczne jest przejście na pełną księgowość. Niezależnie jednak od tego, jaką formę księgowości wybierze przedsiębiorca lub którą będzie zobowiązany stosować, powinien zdecydowanie rozważyć podjęcie współpracy ze specjalistą w tej dziedzinie, takim jak m.in. Solidna Księgowa, z ofertą której można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/, do czego zachęcamy.

Samodzielne prowadzenie księgowości a biuro rachunkowe

Jak sama nazwa wskazuje, księgowość uproszczona nie jest skomplikowana, a co za tym idzie, wiele firm, szczególnie tych początkujących, decyduje się na jej samodzielne prowadzenie. Z jednej strony, jest to oczywiście dobre rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić fundusze firmy. Z drugiej zaś, na prowadzenie ewidencji, składanie deklaracji itp. należy poświęcić czas, którego nierzadko brakuje początkującym przedsiębiorcom, szczególnie że we własnej firmie, są odpowiedzialni praktycznie za wszystko. Żeby zdjąć z siebie część obowiązków, a dzięki temu móc skupić się na rozwoju działalności, warto rozważyć podjęcie współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym. Obsługa księgowa JDG, z ofertą której można zapoznać się np. tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/ nie jest kosztowna, a zdecydowanie się na nią, niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści.

Księgowa na etacie a biuro rachunkowe

Wielu właścicieli firm, rozważa zatrudnienie w swojej firmie księgowej na etacie. W przypadku dużych przedsiębiorstw, może być to rzeczywiście dobry krok. Inaczej dzieje się w odniesieniu do małych firm. Nawet, jeżeli mamy do czynienia np. z programistą, który miesięcznie zarabia naprawdę wysokie kwoty, zatrudnienie na etacie księgowej, raczej mija się z celem. Wynika to z konieczności ponoszenia znaczących wydatków, jakie generuje zatrudnienie pracownika na etacie. Zdecydowanie tańszym i notabene lepszym rozwiązaniem, będzie podjęcie współpracy z biurem rachunkowym, które specjalizuje się w zagadnieniach, takich jak księgowość dla IT. Oferta współpracy dostępna jest tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/. Warto podkreślić, że księgowość dla samozatrudnionych, nie wymaga ponoszenia znaczących wydatków, a współpracując z zewnętrzną firmą, można w pełni skupić się na rozwoju własnej.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSkusiła go niska cena. Zamówiony telefon nie dotarł, pieniądze przepadły
Następny artykułMotocykle ponownie opanują Świebodzice