Strona główna 0_Slider Gdzie szukać schronienia w razie zagrożenia? Powstała mapa schronów i innych miejsc...

Gdzie szukać schronienia w razie zagrożenia? Powstała mapa schronów i innych miejsc ukrycia. Ponad pół tysiąca obiektów w Świdnicy

0

Ponad ćwierć miliona obiektów na terenie Polski straż pożarna zaklasyfikowała jako schrony oraz miejsca doraźnego schronienia, które mogą pełnić rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi lub być wykorzystywane w razie wojny. Inwentaryzację takich obiektów przeprowadzono również w Świdnicy oraz powiecie świdnickim. Strażacy podsumowali ostatnio całą akcję, a także udostępnili aplikację do wyszukiwania miejsc schronienia.

fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy, mat. KG PSP, archiwum

Od października 2022 roku do lutego 2023 roku Państwowa Straż Pożarna, w ramach działań prewencyjnych związanych z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności, przeprowadziła na terenie całego kraju inwentaryzację miejsc schronienia. – Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów budowlanych, które można zakwalifikować jako miejsca doraźnego schronienia (MDS). Obiekty te były dotychczas niezewidencjonowane. W związku z tym pozyskano informacje z zasobów Państwowej Straży Pożarnej, spółdzielni mieszkaniowych, organów nadzoru budowlanego lub administracji architektoniczno-budowlanej – informują przedstawiciele Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne.

W procesie inwentaryzacji uwzględniono obiekty ogólnodostępne obejmujące w szczególności: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, np. między budynkami, istniejące budowle umocnione (np. elementy dawnych fortyfikacji, o ile konstrukcja tych budowli nie nosi widocznych uszkodzeń, w szczególności pęknięć lub zarysowań stropu) – wyliczają strażacy. Proces inwentaryzacji był dobrowolny, a spis z natury realizowano za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazania informacji o obiekcie. W działaniach uczestniczyło blisko 13 tys. strażaków.

Łącznie zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych na terenie kraju. Wytypowano 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS), w których może się schronić ponad 49 mln osób (dokładnie 49 241 916 osób), co stanowi około 130% populacji ludności Polski. Zewidencjonowano również 10 622 budowle ochronne: 1903 schrony, w których może ukryć się ponad 300 tys. osób, a także 8719 miejsca ukrycia mogące pomieścić ponad 1,1 mln osób.

Ponad pół tysiąca miejsc schronienia w Świdnicy

Świdniccy strażacy ewidencjonujący miejsca schronienia na Osiedlu Młodych (październik 2022)

W połowie października ubiegłego roku za inwentaryzację zabrali się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, którzy sprawdzali czy wstępnie zakwalifikowane obiekty nadają się na miejsce schronienia, czy też nie. Swoje działania rozpoczęli od świdnickiego Osiedla Młodych oraz kilku lokalizacji w Świebodzicach. Sprawdzano, jak wygląda infrastruktura w piwnicach i garażach podziemnych, a także w starszych obiektach ochronnych.

Na podstawie przeprowadzonych inspekcji strażacy wytypowali na terenie Świdnicy 557 miejsc doraźnego schronienia, a także 2 ukrycia. Szacowana pojemność wszystkich obiektów w mieście wynosi 26 139 osób. W Świebodzicach wytypowano 425 miejsc doraźnego schronienia, 325 w Strzegomiu, 23 w Żarowie, 11 w Marcinowicach, 8 w Jaworzynie Śląskiej, a 6 w Dobromierzu.

Miejsca ukrycia – posiadające najprostsze instalacje zapewniające ochronę – znajdują się w Świdnicy na placu Grunwaldzkim (którego szacowana pojemność wynosi 391 osób) oraz na placu św. Małgorzaty (mieszczący 47 osób), w Żarowie, a także w Krzyżowej (mieszczące 547 osób) oraz Lubachowie (40).

Interaktywna mapa miejsc schronienia

Przygotowana przez KG PSP mapa schronień – tu z widokiem na centrum Świdnicy

Na potrzeby procesu inwentaryzacji opracowana została specjalna aplikacja na urządzenia mobilne (wraz z systemem opartym o serwer www). To w niej strażacy uzupełniali informacje o zinwentaryzowanych obiektach. Na jej podstawie opracowana została darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem schrony.straz.gov.pl, zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i urządzeniach mobilnych. Aplikacja ma formę interaktywnej mapy, pozwala na wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

  • Miejsca doraźnego schronienia (MDS) to tzw. rozwiązania osłonowe (chroniące m.in. przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych). W ramach takich rozwiązań wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej, usytuowane na najniższej kondygnacji.
  • Schron jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.
  • Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.

/KG PSP, MSWiA, opr. mn/

Poprzedni artykułNiespodzianki nie było, wielkanocna pełna pula biało-zielonych!
Następny artykułŚmigus-dyngus wciąż żywy? Historycy przywołują pochodzenie tradycji, policja apeluje o rozsądek