Strona główna 0_Slider Folwark w Piotrowicach z niespodzianką pod zamkowym dachem. Zwiedzanie do 3 maja!...

Folwark w Piotrowicach z niespodzianką pod zamkowym dachem. Zwiedzanie do 3 maja! [FOTO]

0

Po trzech latach Muzeum Technik Rolniczych, urządzane w dawnym folwarku w Piotrowicach Świdnickich, na kilka dni otworzyło podwoje. Prawdziwą gratką jest możliwość zajrzenia do renesansowego zamku na wodzie, który kryje niesamowitą niespodziankę.

Pandemia koronawirusa i trwające remonty sprawiły, że powstające od ponad 7 lat muzeum zamknęło swoje podwoje. W tym czasie sporo się wydarzyło. Można zajrzeć do odbudowanego niemal z ruin spichlerza, w którym wkrótce będzie można wynajmować sale na przyjęcia, spotkania firmowe czy wesela.

Na turystów czeka niespodzianka. Można zajrzeć do zamku na wodzie, który został podniesiony z niemal kompletnej ruiny. Nie ma w nim jeszcze podłóg i wyposażenia, ale jest coś, czego nie da się zobaczyć nigdzie w Polsce. Pod dachem został umieszczony samolot Antonow Antonow An-2, wykorzystywany niegdyś do nawożenia pól. Natomiast na parterze czeka kolekcja powozów.

Koniecznie należy zajrzeć do stodoły, gdzie czeka bogaty zbiór maszyn rolniczych. Jest tu także mini kawiarenka i plac zabaw dla dzieci. Można także pospacerować pomiędzy dawnymi zabudowaniami folwarku, które jeszcze czekają na odbudowę albo odpocząć na leżakach nad fosą wokół zamku.

Fosa nigdy nie pełniła funkcji obronnych, a była jedynie elementem dekoracyjnym. Według niektórych źródeł zabytkowa budowla powstała w drugiej połowie XVI wieku, a jej inicjatorem był Jacob von Zedlitza, dawny właściciel wsi Piotrowice. Główną siedzibą rodu były Łażany. Dysponentem majątku w XVII wieku był ród Nostitzów. – Odziedziczyli go w XVIII Burghaussowie i to oni nadali mu ostateczny renesansowy wygląd. Był to ród szlachecki, który pochodził ze Śląska. Siedzibą rodową Burghaussów były pobliskie Łażany, a zamek w Piotrowicach był traktowany jako kolejne ich domostwo. Była to znacząca rodzina, o czym świadczy chociażby budowa pierwszego żelaznego mostu w Europie, którą ufundował właśnie hrabia August W. von Burghauss – opowiadał zastępca dyrektora muzeum Maciej Mądry w rozmowie ze Swidnica24.pl w 2017 roku. Burghaussowie zbudowali także na terenie kompleksu pałacowego w Piotrowicach Świdnickich dodatkowe dwa budynki – szpitale damski i męski. Zamek w Piotrowicach był opuszczony już przed II wojną światową, ale funkcjonował folwark, który po wojnie przejął PGR. Całemu kompleksowi nie posłużyły przemiany ustrojowe. Folwark i zamek popadały od lat 90.XX wieku w ruinę, a odbudowę krok po kroku prowadzi Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Muzeum w Piotrowicach będzie można oglądać do 3 maja w godzinach w godzinach 11.00 -17.00. Bilet wstępu 20 zł, ulgowy 12 zł, rodzinny 2+2 – 50 zł.

/asz/

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Parkowa
Następny artykułBez wiary, bez walki i „na chodzonego”… [FOTO]