Strona główna 0_Slider Dzieci się napracowały, miasto nawet nie zabrało śmieci. Nici z boiska?

Dzieci się napracowały, miasto nawet nie zabrało śmieci. Nici z boiska? [FOTO]

0

Nie czekali, aż ktoś zrobi za nich porządek. Grupa nastoletnich chłopców prawie tydzień porządkowała zarośnięte boisko miedzy ulicami Kościelną a placem św. Małgorzaty. Nie prosili o generalny remont, ale choćby o załatanie szpar w płycie. Prezydent miasta odpowiada – nie ma pieniędzy. Inicjatywa dzieci została kompletnie zignorowana. Nawet nie wywieziono zebranych przez nie śmieci.

Dawne boisko szkoły zawodowej, która mieściła się przy ulicy Kościelnej, od blisko 30 lat nie jest użytkowane. Teren położony niedaleko Kościoła Pokoju od dłuższego czasu coraz bardziej zarastał, stając się zarazem miejscem alkoholowych libacji. Od czasu do czasu pojawiały się jednak inicjatywy, by boisko znów zaczęło pełnić swoją funkcję. Przed rokiem próbę uporządkowania tego obszaru podjął Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Ostatnio o boisko postanowili zawalczyć najmłodsi świdniczanie.

Z inicjatywą oczyszczenia zarośniętego i zaśmieconego boiska wystąpiła grupa chłopców w wieku 12-13 lat, do których dołączyła grupa dorosłych mieszkańców. Wśród nich znalazł się Paweł Gromek, właściciel firmy zajmującej się opieką nad drzewami, który zapewnił pomoc przy cięższych pracach i udostępnił potrzebny do tego sprzęt. Jak podkreślał, boisko przy Kościelnej jest wprost wymarzonym miejscem na rekreację dla dzieci mieszkających w tej części śródmieścia, a warte rozważenia byłoby zagospodarowanie terenu w celu stworzenia społecznego warzywniaka, miejsca spotkań dla seniorów, stanowiska do grillowania lub stanowiska garncarskiego.

Karczowanie i sprzątanie trwało ponad tydzień, a na początek inicjatorzy akcji liczyli choćby na wyrównanie płyty. Nic z tego.

Radny Jan Jaśkowiak skierował do prezydent Świdnicy pytanie o możliwość zagospodarowania boiska i 13 kwietnia otrzymał odpowiedź od Beaty Moskal-Słaniewskiej: Odpowiadając na Pana interpelację nr LII — 967/23 z dnia 31.03.2023 r. dotyczącą boiska znajdującego się na działce numer 924/2, obręb Śródmieście uprzejmie informuję, że obecnie w budżecie miasta brak jest środków finansowych na realizację przedsięwzięcia dotyczącego zagospodarowania wyżej wymienionego terenu. Remont płyty boiskowej oraz odnowienie obszaru wokół boiska zostaną uwzględnione w przyszłych latach, jednak zamierzona realizacja będzie możliwa w przypadku wolnych środków na tego typu inwestycje.”

Miasto realizuje w tej chwili remonty dwóch podwórek za kwotę ponad 10 milionów złotych, dzisiaj ruszyły kolejne prace w Ogródku Jordanowskim i podwórzu przy ul. Teatralnej za 5,5 miliona złotych. Wygląda na to, że albo miliony, albo nic. Miasto nie zdołało z boiska przy Kościelnej od marca do dzisiaj nawet wywieźć śmieci, zebranych społecznie przez dzieci i grupę dorosłych mieszkańców. Warto dodać, że boisko jest własnością miasta Świdnicy.

/asz/
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułDlaczego zmarł 22-latek, znaleziony w Strzegomiu? Prokuratura zleca badania
Następny artykuł„Galaktyczni” ograni po raz drugi [FOTO/VIDEO]