Strona główna Kultura „Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie”. Wkrótce otwarcie wystawy

„Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie”. Wkrótce otwarcie wystawy

0

Fotografie, archiwalne dokumenty i przedmioty, przedstawiające codzienne sytuacje, wydarzenia kulturalne, polityczne oraz „zakładowe” mieszkańców Żarowa za czasów PRL, zostaną wyeksponowane na nowej wystawie Fundacji Inicjatywa B. Wernisaż zaplanowano 18 marca o 19.00 w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej.

Zdjęcie z archiwum Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej

Po pierwszej wystawie w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej omawiającej przekrojowo pracę w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych „Organika” w Żarowie, Fundacja Inicjatywa B zaprasza mieszkańców Żarowa na wernisaż ekspozycji „Życie codzienne za czasów PRL w Żarowie”.

Wystawę składającą się z fotografii i archiwaliów pochodzących ze zbiorów „Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej”, „Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej” oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, dopełnią charakterystyczne przedmioty codziennego użytku z czasów PRL udostępnione przez mieszkańców Żarowa.

Na otwarciu wystawy zaprezentujemy dostępne na Regale Pamięci archiwalia, które referencyjnie posłużyły nam do stworzenia treści interaktywnych i multimedialnych, tworzących atmosferę czasów sprzed transformacji – dodaje Tomasz Nycz.

Poza zdjęciami przedstawiającymi pochody I-majowe, czyny społeczne, przestrzeń Żarowa z lat 70-80., w ramach wystawienniczych znajdą się również fotografie związane z motoryzacją, koloniami ŻZMO oraz DZCH, lokalnymi zespołami muzycznym oraz żarowskim sklepami.

Starannie dobrane materiały historyczne (nacechowane lokalnością), podzielone w tematyczne działy, będą prezentowane od 18 marca do 30 kwietnia; w czwartki i niedzielę w godzinach od 17.00 do 20.00 pod okiem grupy wolontarystycznej prowadzonej przez Fundację Inicjatywa B.

Otwarcie ekspozycji o życiu mieszkańców Żarowa z czasów PRL zaplanowano 18 marca w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej (ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Kolejne wystawy odbędą się w terminach: „Babic żarowskim fotografem był” (13.05-30.06.2023), „C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności” (15.07-31.08.2023), „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie” (16.09-31.10.2023) oraz „Wystawa podsumowująca działanie Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” (18.11-31.12.2023).

Inicjatywa dofinansowana została przez „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”, w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

/oprac. AN/
/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułŚwidnickie pogotowie z nowymi karetkami. Ratownicy otrzymali też wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Następny artykułMężczyzna zasłabł za kierownicą, został przewieziony do szpitala