Strona główna 0_Slider Ponad 300 tysięcy złotych na sezonowe kwiatki. Zapłacą świdniccy podatnicy

Ponad 300 tysięcy złotych na sezonowe kwiatki. Zapłacą świdniccy podatnicy

0

Po raz pierwszy w tym roku nie udało się zrównoważyć budżetu Świdnicy, dług sięga 112 milionów, a rzeczniczka miasta pisze:„To budżet oszczędnościowy i bardzo trudny, a wynika to z mniejszych dochodów samorządu i zwiększających się wydatków bieżących. To efekt zmian w przepisach podatkowych, recesji gospodarczej, galopującej inflacji oraz trwającej tuż za polską granicą wojny”. Ale na kwiatki, których trwałość ma od 2 do 4 miesięcy, pieniędzy nie brak. Wiosenne i letnie nasadzenia sezonowe pochłoną 320 tysięcy złotych.

W budżecie miasta w tym roku nie ma pieniędzy na nowe inwestycje, nawet by skorzystać z zewnętrznych dotacji prezydent Beata Moskal-Słaniewska nie wyklucza zwrócenia się do Rady Miejskiej o zaciągniecie pożyczki. Dyrektor wydziału edukacji Magdalena Urbańska-Malucha w głównym wydaniu Faktów TVN pokazuje fatalny stan dachu i kotłowni Szkoły Podstawowej nr 315, na remont których miasta nie stać. Z powodów trudności finansowych nie ma szans na wylanie 200 metrów asfaltu na wiecznie dziurawej ul. Komunalnej, o co mieszkańcy proszą od lat. Nie ma pieniędzy na naprawę fragmentu szutrowego drogi przy ul. Mieszka I. W ubiegłym roku nie było środków na Dni Świdnicy, a nawet próbowano oszczędzać przez wyłączanie oświetlenia ulicznego. Nie ma wreszcie pieniędzy na wysprzątanie miasta, a dowodem na to są nieustanne prace społeczne na terenie Świdnicy, wykonywane przez Waldemara Woźniaka, Krzysztofa Szpilkę i innych społeczników.

Ale na jednosezonowe, nietrwałe kwiatki, sadzone często w miejscach kompletnie niewidocznych,  pieniędzy prezydent Świdnicy nie żałuje. W tym roku na taki właśnie ulotny cel przeznaczyła 1% budżetu miasta. Budżetu, który poprzez swoje podatki tworzą mieszkańcy.

W tym roku obsadzonych zostało 391,5 m2 bratkami i stokrotkami w ilości 9787 szt. (25 szt/m2). Koszt przygotowania i wykonania obsady kwiatowej wiosennej to 51 300 zł brutto. Lokalizacje nasadzeń podane zostały w komunikacie na stronie urzędu. Nasadzenia letnie zastąpią nasadzenia wiosenne w maju. Przygotowanie i wykonanie obsady letniej, jak również ustawienie kompozycji kwiatowych będzie kosztowało 268 596 zł brutto – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy.

Przewodniczący Rady Miejskiej przyznaje, że kwota jest duża. – Ja mam niezmienne zdanie od lat. Jestem zwolennikiem roślin wieloletnich – mówi Jan Dzięcielski.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJak nie dać się oszustom? Policjanci i pracownicy ZUS dla seniorów
Następny artykułWyróżnienie dla zasłużonej świdniczanki i nadanie imienia jednemu ze skwerów. Zbliża się sesja Rady Miejskiej