Strona główna Sport Lekkoatletyka Pobiegli w Żarowie

Pobiegli w Żarowie

0

Żarów już po raz szósty przyłączył się do akcji popularyzującej wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych. Za nami Bieg Topem Wilczym.

W niedzielę, 5 marca w żarowskim Parku Miejskim zgromadziło się blisko 100 biegaczy, którzy oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Impreza jak zawsze miała charakter rekreacyjny. Do pokonania był dystans 1963 m, co jest odwołaniem do daty śmierci ostatniego poległego w boju partyzanta ruchu poakowskiego w Polsce Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Został on zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górskich koło Świdnika.

Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki i pakiety sportowe. Dla wszystkich serwowano ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek. Dodatkowo po biegu wśród uczestników wydarzenia rozlosowano nagrody. Najlepsza kobietą okazała się Edyta Rudnik. Wśród mężczyzn triumfował Mateusz Wojciechowski. Medale wręczał burmistrz Żarowa, Leszek Michalak oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Iwona Nieradka. Zastępca burmistrza Żarowa, Przemysław Sikora wziął z kolei czynny udział w wydarzeniu. Żarowskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne AUREUS i Żarowska Izba Historyczna przygotowała wystawę plenerową „Zabytki ze zbiorów Izby oraz znaleziska archeologiczne Żarowskiego Stowarzyszenia Aureus”. Organizatorem sportowego wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

/UM Żarów/

Poprzedni artykułMieszkańcy skarżą się na cięcia w rozkładzie jazdy. Władze miasta zabierają głos, prezydent mówi o „orżnięciu na paliwie”
Następny artykułCo świdniczanie zostawiają w krzakach? Czego służby porządkowe nie widzą?