Strona główna Wydarzenia Świdnica Nowy projekt pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. W jego realizację włączyła się parafia ewangelicka

Nowy projekt pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. W jego realizację włączyła się parafia ewangelicka

0

Diakonie Katastrophenhilfe, niemiecka organizacja humanitarna założona w 1954 roku i zajmująca się udzielaniem pomocy ofiarom wojny, klęsk żywiołowych oraz osobom w trudnych sytuacjach, uruchomiła program pomocowy skierowany do Ukraińców, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną. Jego głównym celem jest zmniejszenie bezradności uchodźców.

Program Wielofunkcyjnej Pomocy Pieniężnej, zapewniający przez 3-4 miesiące środki finansowe na podstawowe potrzeby (700–710 zł na jedną osobę oraz 600–610 zł na kolejnych członków rodziny), organizowany jest przez Diakonie Katastrophenhilfe w partnerstwie z Diakonią Polską.

Warunki, jakie muszą spełnić osoby potrzebujące pomocy: 1) przyjechały do Polski 24 lutego 2022 r. lub później i mieszkały przed tym dniem w Ukrainie (bez względu na narodowość); 2) obecnie są zarejestrowane i mieszkają w Polsce; 3) nigdy nie były beneficjentami Programu Wielofunkcyjnej Pomocy Pieniężnej w Polsce; 4) znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie mają dostępu do stałych dochodów, które wystarczyłyby do pokrycia minimalnych wydatków gospodarstwa domowego.

Spełnienie wymienionych warunków nie gwarantuje otrzymania pomocy. Biorąc pod uwagę ograniczone środki i dużą liczbę ludzi znajdujących się w potrzebie, w ramach programu priorytetowo będą rozpatrywane te wnioski, dzięki którym wsparcie otrzyma 2,5 tys. rodzin (gospodarstw domowych) znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez system punktacji Diakonie Katastrophenhilfe i Diakonii Polskiej po dokonaniu oceny sytuacji (np. wiek, niepełnosprawność i stan zdrowia, ciąża i inne kwestie związane z potrzebą ochrony) oraz możliwości rodzin (gospodarstw domowych) – informują organizatorzy programu.

Wnioski będą przyjmowane poprzez platformę internetową www.sontse.org po uzyskaniu z najbliższej lokalnej parafii kodu referencyjnego do wniosku. Lista parafii jest opublikowana na stronie internetowej www.sontse.org. Podczas procesu składania wniosku wymagane będzie podanie danych każdego członka rodziny (gospodarstwa domowego), a także kopie odpowiednich dokumentów. Każdy wnioskodawca będzie mógł sprawdzić wynik rozpatrzenia swojego wniosku na platformie Sontse. Otrzyma również e-mail lub SMS z powiadomieniem w tej sprawie. Szczegółowe informacje pod numerem 800 000 232 (bez opłat w Polsce) lub przez mail: [email protected] i czat: www.sontse.org (od poniedziałku do piątku w godz. 9–17).

Ośrodki weryfikujące wnioski o pomoc finansową z Diakonie Katastrofy będą czynne w kilku miastach w Polsce. Punkt rejestracyjny będzie otwarty także w parafii ewangelickiej w Świdnicy, pl. Pokoju 6, w terminach:

  • 20.03 – 24.03.2023 (poniedziałek – piątek) w godz. 8.00-16.00,
  • 27.03 – 01.04.2023 (poniedziałek – sobota; sobota za 7.04 Wielki Piątek) godz. 8.00-16.00,
  • 03.04 – 06.04.2023 (poniedziałek – czwartek) godz. 8.00-16.00,
  • 11.04 – 15.04.2023 (poniedziałek – sobota; sobota za Poniedziałek Wielkanocny) godz. 8.00-16.00.

/Kościół Pokoju, opr. mn/

Poprzedni artykułRecytatorskie zmagania w Świdnicy. Wybrano najlepszych [FOTO]
Następny artykułPoliczyli, ile będzie kosztować budowa trasy S5. Projektanci wskazali też najlepszy wariant