Strona główna Wydarzenia Świdnica Krystyna Lasek została patronem świdnickiego skweru

Krystyna Lasek została patronem świdnickiego skweru

0

Miejscy radni jednogłośnie poparli propozycję nadania skwerowi położonemu u zbiegu ulic Wałbrzyskiej i Pionierów Ziemi Świdnickiej imienia Krystyny Lasek. Wniosek w tej sprawie uzasadniano chęcią upamiętnienia działaczki społecznej, wieloletniej dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy, a także współtwórczyni i wieloletniej prezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W latach 90. XX wieku Krystyna Lasek tworzyła i działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i była jego wieloletnim prezesem. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczyła z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekt ten zaangażowało się wiele gmin, stowarzyszenia i Społeczna Akademia Nauk. Była współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W latach 2016-2020 była członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej – organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendującego kierunki funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym. Krystyna Lasek znana była także ze swojej wieloletniej działalności jako dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy. W 2018 roku została wyróżniona tytułem „Zasłużonej dla Miasta Świdnicy”. Krystyna Lasek zmarła 25 lipca 2022 roku w wieku 74 lat.

Pani Krystyna została pochowana poza Świdnicą i nie ma tu miejsca, gdzie można byłoby ją wspomnieć – tłumaczył Jan Dzięcielski, przewodniczący Rady Miejskiej i współautor wniosku zgłoszonego przez radnych Platformy Obywatelskiej, którzy zaproponowali, aby patronem skweru między ulicami Wałbrzyską, Pionierów Ziemi Świdnickiej i Romualda Traugutta została właśnie zasłużona świdniczanka.

W piątek, 31 marca Rada Miejska w Świdnicy jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie nadania skwerowi imienia Krystyny Lasek.

/mn/

Poprzedni artykułAnna Rudnicka nie będzie już dyrektorką Świdnickiego Ośrodka Kultury
Następny artykułWOŚP znów z rekordem! Jerzy Owsiak podał w południe wynik 31.Finału orkiestry