W Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy oficjalnie zaprezentowano dopiero wydany album „Katedra świdnicka ocalona”. Jej autorami są – Jarosław Kurzawa i Tadeusz Słobodzian ze Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy. W swojej najnowszej publikacji wracają do przeszłości, przypominając osoby zasłużone w kwestii ratowania cennego zabytku, a także zbierają w całość przeprowadzone remonty.
Nowy album został wydany w marcu 2023 roku i ma charakter pamiątkowy. W publikacji zawartych zostało 146 nazwisk osób, które przyczyniły się do ratowania monumentalnej perły Świdnicy.
– Nie rościmy sobie prawa wyłączności do ratowania katedry. Chcielibyśmy być inspiratorem tego działania, które pozwoli pokazać, że jest to tak piękny obiekt, że wart jest dużych pieniędzy i zachowania go dla potomnych. Sądzę, że w tej chwili możemy powiedzieć, że ta katedra, ten obiekt sakralny jest jednym z piękniejszych obiektów w Polsce i jest to zasługa nie tylko stowarzyszenia, ale bardzo szerokiego grona instytucji, ludzi indywidualnych – mówił Jarosław Kurzawa, prezes działającego pro publico bono Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy, które od 30 lat swojego funkcjonowania zaangażowane było w ratowanie świdnickiej katedry.
Publikacja zawiera w sobie dokumenty, a także fotografie, obrazujące stan przed poszczególnymi remontami i po nich. – To, co robimy w postaci tych albumów, ma zachować pamięci to, co było, to, co się robiło i to, co też trzeba jeszcze zrobić. Jest to też dokumentacja pozwalająca na planowanie dalszych prac – zauważył prezes świdnickiego stowarzyszenia. – Zabytki są kosztowną rzeczą, ale ich ratowanie jest to obowiązek obecnego pokolenia, jak i namawianie oraz uczenie następnych pokoleń, które kontynuuje ten trudny proces – dodał Jarosław Kurzawa.
Staraniem Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy w 2018 roku ukazał się też album „Na ratunek katedrze”. Ponad rok później w 2019 roku wydane zostało dwutomowe dzieło „Na ratunek katedrze – historia ocalenia od ruiny” i „Katedra lwowska”. Natomiast w 2020 roku pojawiła się kontynuacja tej ostatniej części albumu, zatytułowana „Katedra lwowska II i katedra ormiańska”. Najnowsza publikacja „Katedra świdnicka ocalona” została wydana w marcu 2023 roku. Jej nakład to 1000 szt. Można ją nabyć, w cenie 50 zł, w siedzibie świdnickiego stowarzyszania, przy ul. Długiej 33.
Prezentacji nowego albumu towarzyszyła wystawa zdjęć obrazujących „ocalone” piękno świdnickiej katedry. Wydarzenie zorganizowane zostało 28 marca z okazji 27. rocznicy powołania Stowarzyszenia Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Architektury Miasta Świdnicy, 19. rocznicy ustanowienia Diecezji Świdnickiej, a także 19. rocznicy ingresu do katedry ks. Ignacego Deca – pierwszego biskupa świdnickiego – obecnie przebywającego na emeryturze.
/Tekst: AN/
/Zdjęcia: MN/