Strona główna Artykuł sponsorowany Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

0
Dom lub mieszkanie to jedna z najdroższych inwestycji, na które przeznaczasz nawet kilkaset tysięcy złotych. Jest to więc zakup na długie lata. Do tego dom jest najważniejszym miejscem dla każdego człowieka, dlatego decyzja o jego zakupie musi być przemyślana. Do wyboru jest samodzielna budowa domu lub kupno gotowego domu bądź mieszkania od dewelopera. Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Najpierw wybór lokalu

Chcąc kupić mieszkanie, należy najpierw oczywiście je znaleźć. Możesz wybrać je na stronie dewelopera lub udać się w tym celu do biura sprzedaży. Tam doradcy handlowi przedstawiają pełną ofertę i podają wszystkie informacje, a nawet pomagają w podjęciu decyzji o wyborze konkretnego lokalu. Biuro sprzedaży może także zorganizować wizytę na terenie budowy- zależy to jednak od zaawansowania budowy oraz oczywiście zgody kierownika. To on decyduje ostatecznie, czy klienci mogą wejść i zobaczyć swoje wymarzone cztery kąty. Dużo prościej jest wtedy, gdy budowa jest już zakończona i mieszkanie lub dom posiada pozwolenie na użytkowanie. Na tym etapie wizyta jest już niemal standardem.

Mieszkanie w trakcie budowy czy gotowe?

Chcąc kupić mieszkanie od dewelopera, trzeba podjąć niełatwą decyzję, czy kupować mieszkanie w trakcie budowy, czy gotowe do odbioru. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale i wady. Zaletą zakupu w trakcie budowy jest chociażby rozłożenie płatności na transze płatne po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Wadą jest to, że raczej trudno będzie je wcześniej obejrzeć, zwłaszcza jeśli kupujesz je jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

W trakcie budowy czasami wizyta jest możliwa, ale zależy to od etapu budowy i oczywiście zgody kierownika, gdyż chodzi o bezpieczeństwo klienta. W przypadku mieszkania gotowego do odbioru niestety trzeba zapłacić całą kwotę naraz. W zamian za to można obejrzeć lokal przed zakupem.

Wadą mieszkań gotowych jest też to, że nie jest ich wiele w sprzedaży, bo jednak większość ludzi decyduje się na zakup w trakcie budowy, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem. Z drugiej strony takie gotowe mieszkania często są objęte promocjami, czego nie można powiedzieć o tych w trakcie budowy. Różnice są również w umowach i związanych z nimi formalnościach.

Umowa z deweloperem

W przypadku zakupu mieszkania w trakcie budowy zakup odbywa się poprzez podpisanie umowy rezerwacyjnej. Należy wtedy wnieść opłatę rezerwacyjną, która później jest zaliczona do ceny mieszkania. Umowa rezerwacyjna zobowiązuje dewelopera do wycofania danego lokalu ze sprzedaży do momentu podpisania umowy deweloperskiej. Ta zawierana jest w formie aktu notarialnego. Jej koszty są finansowane po połowie przez nabywcę i dewelopera. Po odbiorze lokalu, najczęściej po 2 lub 3 miesiącach następuje jeszcze podpisanie umowy przeniesienia własności, która czyni nabywcę prawnym właścicielem lokalu. Niestety za tę umowę nabywca płaci już samodzielnie.

W przypadku gotowego mieszkania jest nieco inaczej. Tu wszystko zależy od sposobu sfinansowania zakupu mieszkania przez nabywcę. Przy finansowaniu z własnych środków, wystarczy umowa przeniesienia własności. W przypadku kredytu obowiązuje umowa przedwstępna zamiast deweloperskiej. Ona może, ale nie musi, być aktem notarialnym. Oczywiście wraz z podpisaniem umów robione są odpowiednie wpisy w księgach wieczystych. Trzeba też pamiętać o tym, że przy zakupie z rynku wtórnego konieczne jest opłacenie podatku PCC. Więcej na temat zakupu własnych czterech ścian dowiesz się z artykułu: Jak kupić mieszkanie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW Nowej Soli bez argumentów. Klęska ŚKPR-u
Następny artykułMiasto zwróciło prawie 400 tysięcy złotych na dodatki węglowe. Na wypłatę dla mieszkańców nie ma w tej chwili pieniędzy