Już 20 marca startuje żarowska odsłona Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Uczestniczyć w niej będą najmłodsi mieszkańcy Żarowa i okolic. To m.in. oni, w ramach programu „Teraz Dzieci Mają Głos”, zadecydują, które animacje są najlepsze.
W ramach specjalnych seansów filmowych organizowanych w kooperacji „Polskiej Animacji” oraz Fundacji Inicjatywa B zostanie zaprezentowany program: „Teraz Dzieci Mają Głos” im. Leszka Gałysza, który składa się z dwóch bloków: kategorii przedszkolnej i kategorii wczesnoszkolnej.
– Konkurs „Teraz Dzieci Mają Głos” co roku udowadnia, że może ryby głosu nie mają, ale dzieci jak najbardziej! Dzieci wcielą się w jurorów i wybiorą najlepsze ich zdaniem filmy zaprezentowane w ramach konkretnych seansów. W młodych widzach rodzi się świadomość odpowiedzialności za dokonywany wybór, gdyż to od ich głosu zależy do kogo powędrują „Tobołki Koziołka Matołka” – nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA – mówi Piotr Kardas z Polskiej Animacji.
Filmy, które zakwalifikowały się do poszczególnych kategorii (nabór filmów prowadziła „Polska Animacja”, z głównym sztabem organizacyjnym w Łodzi), będą walczyć o uznanie widzów oraz Brązowe, Srebrne i Złote „Tobołki Koziołka Matołka”, które często dla twórców i reżyserów prezentowanych materiałów, są przepustką na międzynarodową arenę.
Jak informuje fundacja – Każdorazowo po zakończonej projekcji, mali widzowie głosują na najlepszy film w kategorii zaprezentowanej przez organizatora, biorąc tym samym aktywny udział w formie festiwalowej. Każdy głos jest ważny, a o tym jak przebiegnie głosowanie, zostaniecie poinformowani przed seansem.
Edukacyjne filmy zobaczą dzieci z lokalnych placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren oraz Bajkowego Przedszkola w Żarowie.
– Spodziewamy się kilkuset najmłodszych widzów z gminy Żarów, którzy wezmą aktywny udział w formie festiwalowej, która w Żarowie organizowana jest przez Fundację Inicjatywa B od 2016 roku – dodaje Tomasz Nycz z Fundacji Inicjatywa B.
– W tym roku na najmłodszych widzów-jurorów czekać będzie 5 filmów programu „Przedszkolnego”, których bohaterami są m.in. dwa małe kolibry Limonek i Bezia próbujące ustalić co kryje jajko niespodzianka, dobrze znani Treflik i Treflinka, którzy w upalny dzień znajdują na plaży muszlę, czy też Królewna Bianka ze „Szmatkowego królestwa”, która będąc wielką fanką cyrkowca Pana Świerszcza pragnie go naśladować. „Opowiadanie z piaskownicy” poświęcone będzie okularom, zaś „Bella w brzuszku” rozmarzy się o spadających gwiazdach – tłumaczy Piotr Kardas.
Repertuar Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2023 w Żarowie:
- Bella w brzuszku – Gwiazda (Polska 2021, 06:10), Jacek Rokosz, Animoon Sp. z o.o.
- Bobaski i Miś – Lato (Polska 2022, 03:30), Maja Garmulewicz, KazStudio
- Limonek i Bezia – Jajko Niespodzianka (Polska 2022, 03:30), Ilenia Cotardo / Piotr Ficner, Likaon Sp. z o.o.
- Opowiadania z piaskownicy – Okulary (Polska 2021, 05:00), Paweł Czarzasty, TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.
- Szmatkowe królestwo – popisy cyrkowe (Polska 2022, 07:00), Szymon Adamski, Serafiński Studio sp. z o.o.
- Czerwony papierowy stateczek (Polska/Niemcy 2013, 13:00), Aleksandra Zaręba, Lena Vurma, DragonFly Films, MiniMondo, Studio Filmowe Odeon, 2001 Marek Rudnicki
- Fale Eteru (Polska 2019, 05:55), Agata Perszutów, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
- Kosmogonia: my ludzie z kosmosu (Polska 2014, 10:30), Andrzej Piotr Morawski, Serafiński Studio
- Mali Blokersi: Chcemy Wielkie Dzieło Pacnąć (Polska 2010, 10) Piotr Furmankiewicz, Serafiński Studio
- Śfinki (Polska 2012, 17:14), Piotr Łańcucki, Darek Dikti Biuro pomysłów
- Terra (Polska 2020, 04:26), Agata Patoła, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Projekcje festiwalowe są całkowicie bezpłatne i zostaną zrealizowane w Żarowie w dniach 20-21 marca. Program projekcji znajduje się – TUTAJ. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków własnych Fundacji Inicjatywa B.
/oprac. AN/
/materiały – Fundacja Inicjatywa B/