Strona główna Wydarzenia Świdnica Budowa na terenie dawnego szpitala przy Westerplatte nie tak prędko

Budowa na terenie dawnego szpitala przy Westerplatte nie tak prędko

0

Strasząca od kilku lat zrujnowana siedziba dawnego szpitala w Świdnicy przy ul. Westerplatte ma diametralnie zmienić swój wizerunek, ale spółka, która kupiła nieruchomość, od 2 lat nie rozpoczęła inwestycji, wskazując na trudną sytuację na rynku mieszkaniowym. Potwierdził tym samym plany przedstawiane jeszcze w grudniu 2022r.

Wybudowany w 1927 roku szpital jako lecznica służył aż do roku 2009. W roku 2011 Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety odzyskało swoją dawną własność. Plany utworzenia tu domu seniora nie powiodły się. W 2017 roku dach szpitala strawił pożar. Obiekt był systematycznie okradany i dewastowany.

W październiku 2019 roku Prowincja Wrocławska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety sprzedała dawny szpital przedsiębiorcy z Wrocławia. W maju 2021 roku poinformowano, że wrocławska spółka Immobiliare Development uzyskała z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pozytywną opinię dotyczącą opracowanej koncepcji remontu zabytkowego gmachu. Zaprezentowane zostały też wizualizacje, na których przedstawiono wizję tego, jak w przyszłości miałby wyglądać teren przy ulicy Westerplatte. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, w niszczejącym od lat gmachu miałyby powstać mieszkania, a na działce zostałyby wybudowane kolejne budynki mieszkalne. Koncepcja zakładała też kompleksowe zagospodarowanie terenu – miałyby powstać tam parkingi podziemne i zieleń towarzysząca.

wiz. GREG. architekci (materiał udostępniony przez Urząd Miejski w Świdnicy)

W grudniu 2022r. prezes spółki Damian Niedźwiecki poinformował, że ze względu na pandemię i załamanie rynku kredytów mieszkaniowych plany budowy zostały przesunięte na czerwiec 2023r. Zamiar inny przedstawiciel inwestora potwierdził w lutym 2023r.

O planach właściciela nieruchomości poinformowała Radę Miejską w Świdnicy w co miesięcznym sprawozdaniu ze swojej działalności prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Do spotkania miało dojść 9 lutego. – Razem z moim zastępcą Krystianem Wereckim spotkaliśmy się z Bartoszem Bułatem, przedstawicielem spółki Immobiliare, która jest właścicielem dawnego szpitala przy ul. Westerplatte. Rozmawialiśmy o szansach szybkiego rozpoczęcia inwestycji przez spółkę, gdyż to ekspozycyjne miejsce powinno zostać jak najszybciej zagospodarowane. Deweloper deklaruje podjęcie prac późną wiosną, a zwłokę tłumaczy trudną sytuacją na rynku mieszkaniowym – podała prezydent.

/red./

Poprzedni artykułPolicjanci uratowali życie mieszkańca Strzegomia. Matka przesłała podziękowania
Następny artykułNajlepsze kołdry do sypialni