Strona główna 0_Slider Świdnica zawalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

Świdnica zawalczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

0

Sześć dolnośląskich miast wstępnie zgłosiło chęć kandydowania do Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – informuje Krzysztof Maj z zarządu województwa dolnośląskiego. W gronie zainteresowanych znalazła się również Świdnica. Miasto, któremu przyznany zostanie zaszczytny tytuł, na rok stanie się kulturalnym centrum Europy i zyska szansę promocji na arenie międzynarodowej.

Program Europejska Stolica Kultury, który został zainicjowany przez grecką minister kultury Melinę Mercouri w 1985 roku pod nazwą Europejskie Miasto Kultury, ma na celu pielęgnowanie bogactwa kulturowego Europy. Początkowo komisja, składająca się z przedstawicieli Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów oraz ministerstwa ds. kultury wybranego państwa, co roku przyznawała w ramach programu to zaszczytne miano jednemu europejskiemu miastu. W 1999 roku zmieniono nazwę projektu na Europejska Stolica Kultury oraz zmodyfikowano zasady wyboru miast-gospodarzy. W kolejnych latach kilkukrotnie ustalano nowy tryb konkursowy, a od 2021 roku co trzy lata tytuł otrzymują miasta z określonych państw członkowskich Unii Europejskiej – przywołują przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasta wyróżnione tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas jest wypełniony festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupiają uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju, ale również całego kontynentu. Historia uczestnictwa Polski w programie sięga roku 2000.  Polską Europejską Stolicą Kultury został wówczas Kraków. W 2016 roku Wrocław współdzielił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury z hiszpańskim San Sebastian. Europejskie Stolice Kultury są wybierane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów, przy czym nabór ogłaszany jest 6 lat przed rokiem obchodów. Już teraz czynione są więc pierwsze przymiarki do wyłonienia kulturalnej stolicy  2029 roku. Tytuł ten zostanie przyznany dwóm miastom – jednemu z Polski i jednemu ze Szwecji.

W styczniu w Warszawie zorganizowane zostało spotkanie dla miast zainteresowanych ubieganiem się o tytuł, podczas którego przedstawiciele MKiDN omawiali szczegóły dotyczące aplikowania na polskiego reprezentanta w konkursie na ESK2029. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele blisko 30 miast. – Uczestnicy spotkania reprezentowali pełen przekrój polskich miast: od liczącego niespełna 8 tysięcy mieszkańców Chocianowa w woj. dolnośląskim do miasta stołecznego Warszawy. Jest to istotne, ponieważ w ostatnich latach tytuł ESK coraz częściej przyznawany jest także mniejszym miastom – wskazują urzędnicy z resortu kultury.

Kto jeszcze zainteresowany jest walką o kulturalny tytuł? – Zgłosiło się 29 miast, w tym 6 z Dolnego Śląska – informuje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, który wcześniej koordynował projekt Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a ostatnio zachęcał lokalne samorządy do udziału w walce o ESK2029. Jak wylicza, wśród dolnośląskich miast, które wstępnie zgłosiły chęć kandydowania znalazły się: Chocianów, Bolesławiec, Polanica-Zdrój, Wałbrzych, Ziębice oraz Świdnica. – Świetnie, że dostrzegacie potencjał i macie ambitne plany na rozwój kultury w swojej okolicy. Nie traćcie wiary i zapału, życzę powodzenia! – przekazał Maj, zachęcając samorządowców do dalszych starań.

Wszystkie miasta ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku mogą do 15 września 2023 roku składać wnioski do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstępna selekcja kandydatów zostanie przeprowadzona między październikiem a grudniem 2023 roku, natomiast końcowy wybór planowany jest na rok 2024.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Poprzedni artykułPoszukiwali zaginionego wałbrzyszanina. 77-latka odnaleziono pod Świebodzicami
Następny artykułMiejski rower dla kobiety – na co zwrócić uwagę?