Strona główna 0_Slider Przemysłowa stanie się bezpieczniejsza? Samorządowcy apelują, drogowcy zabierają głos

Przemysłowa stanie się bezpieczniejsza? Samorządowcy apelują, drogowcy zabierają głos

0

Świdnicki magistrat prowadzi rozmowy z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ulicy Przemysłowej. Wcześniej w tej sprawie kilkukrotnie interweniowali miejscy radni, reagując na powtarzające się przypadki potrąceń oraz zgłaszane przez kierowców problemy z dostrzeżeniem pieszych.

Potrącenie na ulicy Przemysłowej (7 grudnia 2022 roku, zdjęcie nadesłane przez czytelnika portalu Swidnica24.pl)

Już pod koniec 2021 roku o poprawę bezpieczeństwa na ulicy Przemysłowej i wykonanie dodatkowego oświetlenie przejść dla pieszych wystąpił radny Mariusz Kuc, który wskazywał, że kierowcy zgłaszali problemy z dostrzeżeniem pieszych znajdujących się na pasach. Wówczas też doszło do szeregu potrąceń. Wniosek radnego trafił do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, która w imieniu zarządu województwa dolnośląskiego sprawuje nadzór nad drogą wojewódzką nr 382, przebiegającą ulicą Przemysłową.

Wojewódzcy drogowcy nie dostrzegli wówczas potrzeby doświetlania „zebr”. – Przeanalizowano sześć przejść dla pieszych zlokalizowanych w ciągu ul. Przemysłowej w Świdnicy. Przejścia wyznaczone są w terenie zabudowanym, ich oznakowanie jest kompletne, a wzajemna widoczność relacji kierujący – pieszy na wszystkich przejściach jest zachowana w stopniu bardzo dobrym. Należy podkreślić, że każde z tych przejść zlokalizowane jest w rejonie lamp oświetlenia ulicznego. W związku z powyższym obecnie nie planujemy wykonania dodatkowego punktowego oświetlenia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382 na ul. Przemysłowej w Świdnicy – wyjaśniał Grzegorz Kowalkowski, dyrektor ds. utrzymania DSDiK.

Do kolejnych dwóch zdarzeń drogowych, w wyniku których ucierpieli piesi, doszło w bieżącym sezonie jesienno-zimowym. 28 października ubiegłego roku w godzinach wieczornych na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Witosa potrącona została 69-letnia kobieta, która w następstwie tego wypadku została hospitalizowana. – Kierujący autem 71-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych – informowała Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło rankiem 7 grudnia. – 40-letnia kierująca nie ustąpiła pierwszeństwa 68-letniej pieszej przechodzącej przez oznakowane przejście w rejonie skrzyżowania ulic Przemysłowej i Stalowej. Doszło do potrącenia, w wyniku którego piesza została zabrana do szpitala – relacjonowała rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Wobec powtarzających się zdarzeń drogowych oraz pojawiających się apeli mieszkańców o podjęcie działań w sprawie poprawy bezpieczeństwa na Przemysłowej, w grudniu 2022 roku z interwencją wystąpił przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski. Zaproponował on przycięcie żywopłotu, który ogranicza widoczność na jednym z przejść znajdujących się w rejonie osiedla Zarzecze, a także jego doświetlenie.

Do jego wniosku raz jeszcze odniosła się Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. – Przejścia dla pieszych na ul. Przemysłowej w Świdnicy są oznakowane znakami pionowymi D-6, poziomymi P-10. Droga posiada oświetlenie uliczne, które oświetla również przejścia dla pieszych. Z uwagi na powyższe DSDiK nie planuje zastosowania dodatkowego doświetlenia przejść. W ramach porozumienia z Miastem Świdnica na bieżące utrzymanie zlecamy wycinkę żywopłotów przy przejściach dla pieszych przy ul. Przemysłowej oraz zjazdach – poinformowała Mirosława Sadowska, kierownik służby utrzymaniowej w Wałbrzychu.

Uznanie konieczności likwidacji żywopłotów przy przejściach jest dobrą wiadomością, gdyż decydującą cechą widoczności pieszego jest fakt, że pieszy nie wychodzi zza przesłony – wskazuje wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki. Zaznacza przy tym, że negatywna opinia dolnośląskich drogowców w sprawie zamontowania dodatkowego oświetlenia na przejściach nie będzie oznaczać porzucenia tej kwestii. – Prowadzimy rozmowy z przedstawicielami DSDiK, które mają na celu zdobycie źródła zewnętrznego finansowania, by wykonać doświetlenie przejść, nawet gdyby miasto miało pełnić rolę inwestora zastępczego – deklaruje wiceprezydent.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBędą charytatywnie koncertować i wspierać zbiórkę na pilną operację Edyty Woźniak
Następny artykułNa czele „Ekonomik” i II LO [FOTO]