Strona główna Artykuł sponsorowany Pompy do betonu – do czego służą?

Pompy do betonu – do czego służą?

0

Place budowy to miejsca, gdzie obecnie bardzo często wykorzystuje się pompy do betonu. Samo działanie pompy opiera się na nowoczesnych technologiach i można dostosować ją do wielu potrzeb i projektów. Ponadto występują one pod wieloma rodzajami, co jeszcze bardziej ułatwia sprawę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp do betonu – przeczytaj ten poradnik!

Co to jest pompa do betonu i jakie są ich rodzaje

Pompa do betonu to specjalistyczny sprzęt budowlany, którego działanie polega na pompowaniu, a kolejno transportowaniu kompozytu/mieszanki, którą jest beton. Sama zasada działania pomp do betonu zmieniała się z wiekiem, aczkolwiek aktualnie wykorzystuje się nowoczesne formy cylindrycznych układów wraz z zasuwami zwrotnymi. Na temat działania więcej informacji znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jeżeli chodzi o rodzaje pomp do betonu wyszczególnić można urządzenia stacjonarne, oraz mobilne.

Ponadto, wśród pomp mobilnych wyróżnić można:

 • pompa samochodowa,
 • pompa gąsienicowa,
 • pompo gruszka do betonu.

Z czego składa się pompa do betonu?

Najważniejszymi elementami, które są składowymi pompy to:

 • układ pompujący,
 • układ roboczy,
 • układ betonomieszarki, bądź kosz zasypowy,
 • podwozie,
 • rurociąg z wysięgnikiem.

Jeżeli chodzi o układ pompujący, ten składa się m.in z:

 • zasuwy,
 • napędu zasuwy,
 • mieszadła.

Pompa do betonu, czyli idealny asortyment w branży budowlanej – działanie

Ogólne działanie pompy do betonu polega na tym, że do kosza zasypowego wsypuje się materiał roboczy (mieszankę do betonu). Mieszadła, które pracują w miejscu zasypu, kierują mieszankę do zasuwy zwrotnej. Poprzez układ roboczy i dzięki napędowi, zasuwa zwrotna może zasysać beton do wnętrza tłoków roboczych.

Kolejno cylindry hydrauliczne daną mieszankę kierują w stronę rurociągu. Ten, bardzo często ułożony jest na wysięgniku. Z uwagi na to, ciśnienie musi być odpowiednio duże, aby móc dostarczyć beton w wysokie partie. Ponadto sam wysięgnik, który zbudowany jest z rury, musi być bardzo wytrzymały. Warto wiedzieć, że napęd zasuwy jednocześnie gwarantuje zasysanie, oraz pompowanie betonu, dlatego też praca takiego sprzętu będzie ciągła i wydajna.

Dodajmy jeszcze fakt, że całościowe działanie pompy do betonu zależne jest niekiedy od zaangażowania specjalisty. Dotyczy to głównie pomp z wysięgnikami, gdzie operator ma za zadanie kierować ramieniem, dostosowywać wysięg i nie tylko.

Sprawdźmy teraz, na czym polega działanie konkretnych modeli pomp do betonu. Ponadto spróbujemy również odpowiedzieć na pytanie, do czego służą poszczególne rodzaje pomp.

pompa do betonu

Pompa stacjonarna

Dana pompa charakteryzuje się niską pojemnością, jak i mobilnością – co sama nazwa wskazuje. Często urządzenie umieszczone jest na przyczepach samochodowych i działa poprzez sterowanie za pomocą pilota lub poprzez sterowanie przyciskami znajdującymi się na obudowie.

Model ten jest idealny w przypadku np. budów domów jednorodzinnych, świetnie sprawdzi się także w innych niewielkich robotach budowlanych. Trzeba mieć na uwadze, że z uwagi na słabszą mobilność, przemieszczanie pompy w np. nierównym terenie może być nieco utrudnione.

Pompa samochodowa do betonu

Pompy do betonu tego typu charakteryzują spore gabaryty. Z tego też powodu stosuje się je w przypadku dużych budów. Dane pompy zazwyczaj osadzane są na pojazdach ciężarowych. Ciekawą cechą takiej pompy jest wysięgnik, dzięki któremu beton można wysypywać nawet do 100 metrów od pozycji pojazdu z pompą. Wysięg jest oczywiście regulowany.

Gąsienicowa pompa do betonu

Jest to model bardzo podobny do pompy stacjonarnej. Posiada on jednak własny system jezdny i przez to zaliczany jest do konstrukcji w pełni mobilnych. Znaleźć można też modele wyposażone w gąsienice, dzięki którym poruszane się po trudnym terenie jest bezproblemowe.

Pompo gruszka do betonu

Takie urządzenie jest ciekawym połączeniem standardowej gruszki do betonu o zwielokrotnionych wymiarach, wraz z pompą samochodową. Ponadto pompo gruszka zapewnia wysięg, gdyż jest wyposażona w wysięgnik, co ułatwia pracę, chociażby na kondygnacjach. Urządzenie to wykorzystuje się głównie do większych prac, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, aby używać go na mniejszych budowach.

Skąd wziąć pompę do betonu

Jeżeli chodzi o zakup, warto skorzystać z oferty sklepów, które trudnią się w handlu tego typu i podobnym sprzętem. Wtedy mamy pewność, że znajdziemy np. pompy do betonu i jastrychu w dobrej cenie, czy takie, charakteryzujące się znakomitą jakością

Bez trudu pozyskać można np. pompę marki Putzmeister p720, która sprawdzi się w wielu miejscach pracy. Inną ciekawą propozycja mogą być pompy marki Brinkmann.

Ceny takich urządzeń nie są niskie, aczkolwiek mamy pewność, że cena jest równa jakości. Zatem warto zaryzykować.

Inną opcją jest pozyskanie poprzez wynajem. Jednak w tym przypadku należy się zastanowić, do czego konkretnie i na jak długo będzie potrzebne urządzenie. Wynajem jest dobrym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy np. pompo gruszki, która będzie wyposażona w wysięgnik. Wysięg również należy obliczyć wcześniej, aby nie okazało się, że dana maszyna będzie mieć za niski.

Podsumowanie

Aktualnie w zasadzie na każdym placu budowy spotkać można pompę do betonu. Jak widać, znaleźć można kilka rodzajów pomp, o różnym działaniu, czy przeznaczeniu. Pompy do betonu to takie urządzenia, bez których wiele budów byłoby znacznie bardziej kłopotliwe, niż się wydaje.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułAlleStandard – nowy sklep internetowy z artykułami metalowymi
Następny artykułW styczniu powitali blisko 120 maluchów. Statystyki urodzeń w świdnickim „Latawcu”