Strona główna 0_Slider Po kilku latach drgnęło. WSSE w gminie Jaworzyna buduje halę dla przedsiębiorców...

Po kilku latach drgnęło. WSSE w gminie Jaworzyna buduje halę dla przedsiębiorców [FOTO]

0

Gminie Jaworzyna Śląska nie brakuje środków na utworzenie miejsca dla nowych firm, ale jak dotąd żadne przedsiębiorstwo jeszcze się nie pobudowało. Nadzieją na przyciągnięcie małego i średniego biznesu ma być nowa hala, budowana ze środków Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Prace już trwają, ale dzisiaj zostały symbolicznie wbite pierwsze łopaty.

Od 5 lat na zagospodarowanie czeka obszar strefy aktywności gospodarczej. Na przystosowanie oraz uzbrojenie gruntów pomiędzy Jaworzyną a Pasieczną w latach 2017-2018 przeznaczono ponad 9,5 mln złotych, przy czym przeszło 6,5 mln złotych udało się pozyskać z funduszy unijnych. W ramach zakończonych w listopadzie 2018 roku robót, do działek inwestycyjnych doprowadzono sieć wodociągową, kanalizacyjną, stworzono kanały pod linię energetyczną oraz wybudowano infrastrukturę drogową. – Mamy nadzieję, że w roku 2019 nastąpi zagospodarowanie tych terenów przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jesteśmy przekonani, że teren został dobrze przygotowany. Oczekiwania cenowe dotyczące sprzedaży tych gruntów także nie są wygórowane ze strony gminy – deklarował burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz podczas uroczystego otwarcia w 2018. Z planów nic nie wyszło. W listopadzie 2021 roku gmina informowała o sprzedaży prawie 10 hektarów, w tym 4 ha pod budowę przez WSSE Invest-Park hali produkcyjno-magazynowej oraz zakłady firm  Fire Family – producent podpałek do grilla, France Auto Service Grzegorz Kostka z branży motoryzacyjnej, Wychowanek Sp. z o.o. – producent wiązarów dachowych oraz firma Efekt – prowadząca pralnię przemysłową w Tychach. Tereny zostały sprzedane za 5 milionów złotych. Do dzisiaj żadna firma nie wybudowała swojej siedziby. Pierwsza prace zaczęła WSSE Invest-Park.

– 6 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni przemysłowej, biurowej i socjalnej, a ponadto rozwinięta infrastruktura towarzysząca, zielona przestrzeń i system parkingów – wliczał składowe inwestycji prezes WSSE Piotr Wojtyczka. Hala w Jaworzynie jest jedną z siedmiu, jakie powstaną na obszarze działania strefy. Budowa będzie kosztowała 26 milionów złotych i ma potrwać do września. Prezes zapewnia, ze rozmowy z zainteresowanymi lokowaniem swoich firm w hali już trwają, ale nie podaje konkretów, zasłaniając się tajemnicą handlową. – Będą się mogły lokować firmy z branży automotiv, spożywczej, różne. Ta hala nie jest przeznaczona dla jednej wybranej branży – wyjaśnia. Powierzchnie będą udostępniane na zasadach komercyjnych.

Jaworzyna przygotowuje się do zagospodarowania kolejnych, znacznie większych terenów w okolicy wsi Nowice. Za 76 milionów złotych z rządowego programu inwestycji strategicznych ma zostać przystosowanych na potrzeby działalności gospodarczej około 100 hektarów powierzchni.

/asz/

Poprzedni artykułŻeby rodzic mógł być przy dziecku. Nowe łóżka trafiły na pediatrię świdnickiego szpitala [FOTO]
Następny artykułTarg Ziemi powraca po zimowej przerwie. Na gości czekać będzie trzydziestu wystawców!