Strona główna 0_Slider Na przebudowę „skrzyżowania śmierci” trzeba jeszcze poczekać. Drogowcy szykują przetarg

Na przebudowę „skrzyżowania śmierci” trzeba jeszcze poczekać. Drogowcy szykują przetarg

0

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do ogłoszenia przetargu na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej nr 5 oraz tzw. łącznika autostradowego pod Mielęcinem. Planowana jest tam budowa ronda, które miałoby zostać ukończone pod koniec 2024 roku. Wcześniejsze zapowiedzi drogowców mówiły o zakończeniu robót budowlanych jeszcze w 2023 roku.

Zderzenie dwóch pojazdów dostawczych pod Mielęcinem – lipiec 2022 roku (fot. OSP Żarów)

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 5 oraz drogi powiatowej D3396 w Mielęcinie uchodzi za jedno z najniebezpieczniejszych na terenie powiatu świdnickiego. W ostatnich latach doszło tam do kilkudziesięciu kolizji i wypadków, także śmiertelnych. Już kilka lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniała, że w miejscu feralnego skrzyżowania powstanie rondo. Starania w tym zakresie prowadzili samorządowcy oraz mieszkańcy, wielokrotne monitując o poprawę stanu bezpieczeństwa tego miejsca. Za każdym razem otrzymywali jednak odpowiedź, że możliwość rozpoczęcia przebudowy jest uzależniona od pozyskania środków finansowych.

Na początku lutego 2021 roku poinformowano, że na krajowej liście inwestycji drogowych związanych z poprawą bezpieczeństwa uwzględniono przebudowę niebezpiecznej krzyżówki w Mielęcinie. Niedługo później GDDKiA zleciła opracowanie dokumentacji projektowej, przeznaczając na ten cel ponad 250 tys. złotych. O efektach zakończonych prac planistycznych poinformowano w maju 2022 roku.

– W miejscu kolizyjnego skrzyżowania powstanie czterowlotowe rondo. Projekt zakłada, że od strony Żarowa powstanie dodatkowy pas ruchu, pozwalający na bezkolizyjne włączenie się do ruchu z pominięciem ronda do drogi krajowej w kierunku Wrocławia – opisywał przed rokiem Leszek Michalak, burmistrz Żarowa. Opracowany projekt zakłada również m.in. budowę oświetlenia drogowego, przebudowę odwodnienia drogi, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wycinkę i nasadzenie zieleni. – Zgodnie z zapowiedzią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje się, że rozpoczęcie i zakończenie robót budowlanych nastąpi w 2023 roku – informował wiceburmistrz Przemysław Sikora.

Na jakim etapie są więc przygotowania do rozpoczęcia drogowej inwestycji? Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do GDDKiA. – Obecnie oczekujemy na wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), którą wydaje wojewoda dolnośląski. Zgodnie z założeniami decyzja powinna być jeszcze w bieżącym kwartale – informuje Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest w II kwartale br. Planowane zakończenie budowy to IV kwartał 2024 roku – dodaje Szumiata.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułGmina Jaworzyna Śląska. W marcu ruszy rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkola
Następny artykułPostrzelali z Zielonymi