Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek każdego obywatela. Jednak ratowanie życia ludzkiego wymaga posiadania odpowiednich kompetencji, a świadkowie wypadku nie zawsze wiedzą, jak powinni się zachować. Dlatego warto wziąć udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy. Na takich zajęciach kursant dowie się, co może zrobić, aby przywrócić oddech i zatamować krwawienie. A kto może prowadzić kurs pierwszej pomocy?
Osoby z wykształceniem medycznym
Według aktualnie obowiązujących przepisów kurs z pierwszej pomocy mogą prowadzić osoby z wykształceniem medycznym. Wynika to z faktu, że mają odpowiednią wiedzę i przygotowanie, co pozwala im sprawnie wytłumaczyć wszystkie ważne kwestie i odpowiedzieć na liczne pytania kursantów. Takie szkolenie mogą przeprowadzić:
- ratownicy medyczni
- lekarze systemu
- pielęgniarki systemu
Szkolenia z zakresu pierwszej pomocy są organizowane głównie przez ratowników medycznych. Coraz częściej można też spotkać się z zajęciami online, podczas których uczestnicy nabywają taką samą wiedzę, jak w trakcie wykładów stacjonarnych.
Osoby bez wykształcenia medycznego
Podstawy pierwszej pomocy powinien znać każdy obywatel. W praktyce wiele osób nigdy nie uczestniczyło w kursie i nie ma pojęcia, co zrobić w krytycznej sytuacji. Dlatego szkolenia z pierwszej pomocy mogą przeprowadzać także osoby, które nie mają wykształcenia medycznego. Zadanie to realizują nauczyciele, którzy muszą mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Po ukończeniu wymaganego szkolenia nauczyciel może zorganizować zajęcia edukacyjne dla uczniów, w których trakcie przekaże im fachową wiedzę. Młodzi ludzie dowiedzą się, jak sprawdzić podstawowe funkcje życiowe, ułożyć człowieka w pozycji bocznej ustalonej lub udrożnić drogi oddechowe. Te informacje sprawią, że będą wiedzieli, jak pomóc poszkodowanemu w wypadku.
Kurs na instruktora pierwszej pomocy – dla kogo?
Kurs instruktora pierwszej pomocy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą same dokształcić się w tym zakresie i edukować innych. Bardzo często w zakładach pracy, instytucjach i placówkach edukacyjnych nie ma osoby uprawnionej do przeprowadzenia szkolenia z ratowania życia i wówczas warto skorzystać z pomocy instruktorów, którzy ukończyli adekwatny kurs. W ten sposób można podnieść świadomość uczestników i korzystnie wpłynąć na ich przyszłe postawy. Kurs na instruktora pierwszej pomocy pozwala zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do prowadzenia zajęć i efektywnego przekazywania wiedzy. Gdy życie ludzkie jest zagrożone, liczy się szybka i skuteczna pomoc. Im więcej osób nauczy się prawidłowo oceniać stan rannego i reagować w nagłych wypadkach, tym więcej poszkodowanych będzie miało szansę na przeżycie i powrót do pełnego zdrowia.
Kurs pierwszej pomocy warto powtarzać raz na kilka lat, ponieważ łatwo można zapomnieć, jak należy postępować w danym przypadku. Osoby prowadzące szkolenia powinny również regularnie się dokształcać, by na bieżąco poznawać nowe zalecenia. Szerzenie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy to doskonały sposób na poprawę bezpieczeństwa i zapewnienie poszkodowanym odpowiedniej opieki.
/Artykuł sponsorowany/