Strona główna Artykuł sponsorowany Jak zorganizować magazyn surowców?

Jak zorganizować magazyn surowców?

0
Magazyn surowców odgrywa bardzo istotną rolę w procesie produkcyjnym. To w nim składowane są materiały do czasu ich wykorzystania na liniach produkcyjnych. Zarządzanie niektórymi ładunkami komplikuje proces magazynowania lub kompletacji zamówień. Nieprzerwane dostawy surowców na linie produkcyjne może jednak zagwarantować efektywny układ powierzchni magazynowej oraz projekt przepływu towarów.

Czym jest magazyn surowców?

Magazyn surowców jest obiektem logistycznym służącym do składowania komponentów lub materiałów, zanim one trafią na linię produkcyjną. W tego rodzaju budynkach przechowuje się materiały, które nie zostały jeszcze poddane procesom produkcyjnym. Ich zadaniem jest także zapewnienie dostaw surowców na produkcję.

Z reguł magazyny surowców lokalizuje się w pobliżu stref produkcji, aby usprawnić proces wytwarzania produktów. Dla efektywnej i wydajnej logistyki zaopatrzenia niezbędna jest synchronizacja magazynów z centrami produkcyjnymi. Składowanie surowców wymaga ścisłej kontroli zapasów. Określenie optymalnej ilości zapasów i zaopatrzenie dostaw to niezbędne czynności pozwalające zagwarantować ciągłość produkcji.

W magazynach surowców do składowania towarów wykorzystuje się jednostki ładunkowe – najczęściej są to pojemniki, kontenery lub palety. Planując magazyn i systemy składowania należy wziąć pod uwagę między innymi rodzaj ładunków, wymagania produkcyjne oraz popyt na oferowane produkty.

Jakie funkcje musi spełniać magazyn surowców?

Magazyny surowców muszą umożliwiać:

  • zachowanie standardów jakości i bezpieczeństwa materiałów – magazyny powinny być wyposażone w systemy pozwalające zachować dobry stan surowców oraz bezpiecznie przemieszczać je w stronę linii produkcyjnych,
  • zaopatrywanie w surowce linii produkcyjnych – magazyny przyjmują materiał od dostawcy i wydają go w momencie wpłynięcia zlecenia produkcyjnego wymagającego ich użycia,
  • kontrolę nad zarządzaniem zapasami – magazyny muszą dysponować narzędziami umożliwiającymi prowadzenie ścisłej kontroli nad zapasami, zabezpieczającymi przed ich brakiem.

Magazyn surowców jako pierwszy krok do wydajnej produkcji

Usytuowanie magazynów surowców w pobliżu linii produkcyjnych pozwala osiągnąć wysoce wydajną logistykę zaopatrzenia, ponieważ umożliwia sprawny przepływ komponentów między strefą składowania a produkcją. Na rynku istnieją liczne rozwiązania, które można dostosować do potrzeb praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Jest również wiele firm decydujących się na automatyzację procesów, aby zwiększyć wydajność swoich magazynów surowców.

Zastąpienie ręcznego zarządzania systemem WMS pozwala lepiej kontrolować ilość zapasów i uniknąć braku materiałów niezbędnych do zapewnienia ciągłości procesów produkcyjnych.

Więcej informacji z branży magazynowej znajdziesz na https://panattonieurope.com/pl-pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCoraz więcej miast zakazuje dmuchaw do liści, Świdnica używa „tylko troszkę”
Następny artykułZbliża się 7. edycja Żarowskich Gier Bez Prądu