Strona główna Wydarzenia Żarów Gmina Żarów: 3 miliony złotych na wymianę kopciuchów i okien

Gmina Żarów: 3 miliony złotych na wymianę kopciuchów i okien

0

Mieszkańcy gminy Żarów już wkrótce będą mogli wnioskować o dotacje na wymianę kopciuchów i stolarki okiennej oraz drzwiowej. Na ten cel udało się pozyskać ponad 3 miliony złotych.

– Burmistrz Leszek Michalak wraz ze skarbnikiem gminy Żarów Renatą Dawlewicz w piątek, 3 lutego podpisali umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o dofinansowanie w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”. Kwota przyznanego wsparcia dla gminy Żarów wynosi 3 067 500 złotych. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone dla mieszkańców gminy Żarów na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w lokalach mieszkalnych. Umowa podpisana została podczas konferencji prasowej w Szczawnie Zdroju, w obecności wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyski, wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy, wicemarszałka województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko oraz Macieja Badory doradcy Elżbiety Witek Marszałek Sejmu RP – informuje Magdalena Pawlik, rzeczniczka UM w Żarowie.

– Program „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze” adresowanego do budynków jednorodzinnych, z którego skorzystało już 550 tys. gospodarstw domowych na kwotę 10,5 mld zł. Dofinansowanie obejmuje zastosowanie nowych źródeł ciepła: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – mówił podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Celem Programu „Ciepłe mieszkanie” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Program skierowany jest do osób fizycznych, posiadających tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Podobnie jak w Programie „Czyste Powietrze” wysokość dotacji jest uzależniona od poziomu dochodów. Maksymalna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów i może wynosić od 15 tys. zł do nawet 37,5 tys. zł – odpowiednio 30, 60 lub 90 % kosztów kwalifikowanych.

– O szczegółach programu w gminie Żarów, a zwłaszcza terminie naboru wniosków poinformujemy państwa niebawem – dodaje przedstawicielka gminy.

/opr. red./

Poprzedni artykułModernizacja strzegomskiego przedszkola na finiszu [FOTO]
Następny artykułJaworzyna Śląska. Ruszył remont ulicy Ceglanej [FOTO]