Strona główna Artykuł sponsorowany Gdzie szukać pracy, gdy brakuje ogłoszeń?

Gdzie szukać pracy, gdy brakuje ogłoszeń?

0

W popularnych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy setki, a nawet tysiące ofert pracy na różne stanowiska – a jeśli nie ma ciekawych ogłoszeń, to zawsze możemy udać się do miejscowego urzędu pracy, który pomoże nam znaleźć zatrudnienie. Ale co, jeśli w żadnym z tych miejsc nie ma pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami? Gdzie szukać pracy, gdy brakuje ogłoszeń od pracodawców?

kobieta podczas pracy zdalnej

Oferty pracy – gdzie można je znaleźć?

Większość Polaków rozpoczyna poszukiwanie pracy od przejrzenia serwisów z ogłoszeniami pracodawców. Najwięcej ofert znajdziemy na najpopularniejszych portalach, ale jeśli brakuje ogłoszeń, a nas interesuje praca od zaraz, to powinniśmy zajrzeć także na mniejsze strony. Co istotne, pracodawcy często wystawiają oferty pracy na ogólnotematycznych serwisach ogłoszeniowych. Dotyczy to szczególnie stanowisk wymagających niewielkich kwalifikacji.

Jeśli nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni i nie pobieramy nauki, to powinniśmy jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie pracy. W ten sposób nabywamy prawo do zasiłku dla bezrobotnych oraz ubezpieczenia zdrowotnego, a do tego zyskujemy dostęp do bazy ogłoszeń prowadzonej przez instytucję. Urzędnicy raz na jakiś czas zaproszą nas na rozmowę, w trakcie której zaproponują kilka ofert pracy lub stażów dla bezrobotnych. Jeśli nie możemy znaleźć pracy ze względu na brak umiejętności lub doświadczenia, to ta ostatnia opcja jest szczególnie atrakcyjna – staż z urzędu pracy to świetny sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Jak znaleźć pracę, gdy brakuje ogłoszeń?

Choć bezrobocie w Polsce osiągnęło historyczne minima, to w niektórych rejonach kraju wciąż brakuje ogłoszeń o pracę. Problem ten szczególnie dotyka zawodów wymagających wiedzy specjalistycznej lub dużego doświadczenia. Jeśli serwisy ogłoszeniowe świecą pustkami, a urząd pracy nie ma dla nas nic ciekawego, to warto poszukać zatrudnienia gdzie indziej. Tylko gdzie?

Grupy na Facebooku

Na Facebooku znajdziemy wyspecjalizowane grupy lokalne dla osób poszukujących pracy. Ogłaszają się na nich firmy poszukujące pracowników, ale też pracownicy zainteresowani podjęciem zatrudnienia. Oferty mogą dotyczyć różnych branż i stanowisk, a nie wszystkie grupy są aktywne, ale mimo to warto do nich dołączyć. Kto wie, może to właśnie dzięki Facebookowi uda się znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę?

Media lokalne

W większości mediów lokalnych (gazety, strony internetowe) wciąż można znaleźć całe działy z ofertami pracy. Kiedyś w ten sposób ogłaszała się większość pracodawców – dziś media lokalne nie cieszą się aż taką popularnością, ale mimo to istnieje szansa, że dzięki nim uda nam się znaleźć zatrudnienie, a sprawdzenie rubryki z ogłoszeniami zajmie nie więcej niż kilka minut.

Ogłoszenia na żywo

Na drzwiach i witrynach niektórych lokali usługowych, restauracji czy sklepów można znaleźć naklejone oferty pracy. Co prawda większość firm woli ogłaszać się w internecie, ale w ten sposób wciąż można znaleźć zatrudnienie. Jeśli widzimy takie ogłoszenie, to powinniśmy wydrukować CV i złożyć je bezpośrednio u kierownika lokalu. Trzeba być gotowym na rozmowę kwalifikacyjną – często jest ona przeprowadzana z marszu, od razu po złożeniu aplikacji.

Agencja pracy

Na polskim rynku działają agencje pracy, które pośredniczą w znalezieniu zatrudnienia. Zazwyczaj specjalizują się one w konkretnych zawodach lub pracy za granicą, ale zdarzają się też takie, które mają dużo szerszą bazę ofert, także od firm działających na polskim rynku. Taka praca raczej nie będzie zbyt dobrze płatna, bo agencje pracy pobierają prowizję od pracodawcy, ale to skuteczny sposób na znalezienie pracy od zaraz.

Wysyłka CV do firmy

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą w konkretnej firmie, ale nie prowadzi ona rekrutacji na wybrane stanowisko, to zawsze możemy wysłać CV i zaznaczyć, że chętnie weźmiemy udział w najbliższej rekrutacji. Efekty takich działań raczej nie będą natychmiastowe, ale mogą one zaprocentować w przyszłości – czasami na telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną trzeba zaczekać pół roku, a nawet rok.

Jeżeli bardzo zależy nam na jakiejkolwiek pracy, to warto wytypować listę dużych pracodawców w najbliższej okolicy. Sklepy spożywcze, dyskonty, restauracje czy zakłady przemysłowe często poszukują nowych pracowników – nawet jeśli nie prowadzą obecnie rekrutacji, to jest duża szansa, że wakat pojawi się w krótkim czasie po złożeniu CV.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZakończenie ferii zimowych. Galeria Świdnicka szykuje atrakcje
Następny artykuł„Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Nowa wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa