Strona główna 0_Slider Drogowy remont uprzykrza im życie od blisko dwóch lat. „Mamy już naprawdę...

Drogowy remont uprzykrza im życie od blisko dwóch lat. „Mamy już naprawdę dość”

0

Utrudnione dojście do domów, występujące problemy z dostawami, a także rozkopana nawierzchnia grożąca połamaniem nóg – to główne problemy, na które skarżą się świdniczanie mieszkający w pobliżu przebudowywanego fragmentu alei Niepodległości. Po interwencji jednego z miejskich radnych świdnicki magistrat deklaruje, że wskazane kwestie zostaną potraktowane priorytetowo przez nowego wykonawcę drogowej inwestycji.

Przypomnijmy, pierwszy etap przebudowy al. Niepodległości, obejmujący odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja, rozpoczął się 5 czerwca 2021 roku. Planowano, że roboty zostaną ukończone w maju ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Z uwagi na odkrycie murów obronnych XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej termin zakończenia przebudowy przesunięto na październik. Po drodze jednak pierwotny wykonawca drogowej inwestycji, spółka Polskie Surowce Skalne, została wyrzucona z placu budowy z powodu stwierdzonych opóźnień względem ustalonego harmonogramu oraz wobec zakończonych fiaskiem negocjacji z udziałem mediatora sądowego. Z tego powodu konieczne było wyłonienie nowej firmy, której powierzono wykonanie remontu.

Realizacja drogowej inwestycji okazała się uciążliwa nie tylko dla kierowców skarżących się na przedłużające się utrudnienia w ruchu, ale również dla świdniczan mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie remontowanego fragmentu alei. Interwencję w sprawie występujących problemów postanowił podjąć radny Wiesław Żurek.

Już prawie 2 lata mieszkańcy budynków nr 8, 9 i 10 na placu 1000-lecia wskutek przedłużającego się remontu alei Niepodległości mają bardzo utrudniony do nich dostęp. Od prawie 2 lat zakup i dostarczenie do ich mieszkań w wymienionych budynkach, np. mebli, artykułów AGD o dużych gabarytach czy też opału stanowi dla nich ogromny problem. Dlaczego? Zerwany, stary chodnik przed tymi budynkami oraz rozkopany pas jezdni od 2 lat uniemożliwia dojazd jakiegokolwiek pojazdu czy to osobowego czy dostawczego pod bramy wejściowe do tych budynków. A na domiar złego uszkodzone wskutek zerwania starego chodnika obudowy okienek piwnicznych, a najbardziej tych przed wejściami do budynków nr 8 i 9, stanowią w tej chwili realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców ww. kamienic. Zaczyna się tam wszystko zapadać, co grozi (nie daj Boże) np. połamaniem nóg (około 30% mieszkańców to osoby w bardzo podeszłym wieku) – wskazał radny w piśmie skierowanym do władz miasta.

Ja wiem, i mieszkańcy tych trzech budynków również, że trzeba uzbroić się w cierpliwość i jakoś przetrwać ten przedłużający się remont alei Niepodległości. Trudno, stało się jak się stało. Ale my mieszkańcy mamy już naprawdę dość. Prosimy, aby nas zrozumieć – zaapelował Żurek. – Bardzo proszę, aby zobligować aktualnego wykonawcę remontu alei Niepodległości do takiego skoordynowania harmonogramu prac budowlanych, aby chodnik przed budynkami nr 8, 9 i 10 na placu 1000-lecia został wykonany w pierwszej kolejności. To chociaż w niewielkim stopniu poprawi komfort i bezpieczeństwo dojścia mieszkańcom do swoich budynków – dodał.

Do uwag radnego odniósł się niedawno wiceprezydent Świdnicy. – 9 stycznia 2023 roku przekazano plac budowy nowemu wykonawcy przebudowy al. Niepodległości. Niestety, panujące warunki atmosferyczne nie pozwalają na wykonywanie wszystkich przewidzianych do realizacji prac budowlanych. Okres niekorzystnych warunków pogodowych firma wykorzystała na prace porządkowe oraz organizację placu budowy. Ustalono również harmonogram prowadzenia prac oraz uzgodniono rodzaj materiałów, które będą wykorzystywane przy budowie – wyjaśnia Krystian Werecki.

Wyznaczono kolejność realizowanych prac i zobligowano wykonawcę, aby priorytetowo potraktował budowę ciągu pieszo-rowerowego, który umożliwi dojście do budynków przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego 8-10. Ustalono również z zarządcami budynków sposób odbudowania okienek zsypowych – informuje wiceprezydent. –  Firma realizująca prace budowlane zamówiła materiał niezbędny do dokończenia ciągu, który zostanie dostarczony jeszcze w lutym. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe dojście do budynków będzie gotowe już marcu – dodaje Werecki.

Zakończenie I etapu alei Niepodległości planowanie jest obecnie na 31 października 2023 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSeniorki podzieliły się słodkimi przepisami z najmłodszymi [FOTO]
Następny artykułNadciąga porywisty wiatr. W powiecie świdnickim może powiać do 80 km/h