Strona główna 112 Chciał zarobić, a stracił niemal 1,5 tysiąca złotych

Chciał zarobić, a stracił niemal 1,5 tysiąca złotych

0

Ofiarą oszustów padł 35-letni świdniczanin, który za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego próbował dokonać internetowej transakcji. Policjanci ponownie zwracają się z apelem o rozwagę i ostrożność.

35-letni mężczyzna na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży grę komputerową za symboliczne 100 zł. Już po 2 minutach znalazła się osoba chętna by kupić wystawiony towar. By transakcja przebiegła szybciej kupujący oświadczył, że zorganizuje kuriera i opłaci go – wystarczy tylko, że 35 latek przygotuje przedmiot. Kupujący oznajmił również, że już opłacił już grę. 35-latek otrzymał następnie odnośnik do strony dotyczącej potwierdzenia nowej sprzedaży – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Link wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedający zdecydował się go otworzyć. Przez otwartą stronę mężczyzna zalogował się do swojej bankowości internetowej, a następnie uzupełnił formularz oraz wpisał kody, które otrzymał na telefon. Niestety spowodowało to, że przestępcy uzyskali dostęp do konta bankowego 35-latka oraz zgromadzonych tam środków. Następnie sprzedający otrzymał sms z banku o zablokowaniu konta. Kiedy skontaktował się ze swoim bankiem okazało się, że ktoś dokonał nieautoryzowanej wypłaty z konta na kwotę 1450 złotych – relacjonuje Ząbek.

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych. – Mechanizm przestępstwa polega na tym, że oszuści udają osoby zainteresowanie zakupem przedmiotów wystawionych na serwisach internetowych. Istotne, że kontakt ze sprzedającym nawiązują najczęściej za pośrednictwem popularnego komunikatora lub e-maila, a nie samej platformy sprzedażowej. By sprawić wrażenie bardzo zainteresowanych zakupem towaru, często prowadzą obszerną korespondencję, szczegółowo wypytując o sprzedawany produkt. Finalizując transakcję podsyłają spreparowany link, który ma służyć do przyjęcia płatności przez sprzedającego. Link przenosi nas na stronę, gdzie wymagane jest podanie kompletnych danych karty płatniczej i jej posiadacza lub proszą o autoryzowanie transakcji kodem otrzymanym z banku. Jeśli to zrobimy, oszust wejdzie w posiadanie wszystkich naszych danych, które są mu niezbędne do wykonywania transakcji na naszym rachunku banków – przypominają mundurowi.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPobiegną w świdnickich parkach. Nowy cykl biegowy w mieście! [HARMONOGRAM]
Następny artykułZakochani w kinie