Strona główna 0_Slider Zima piękna, ale i niebezpieczna

Zima piękna, ale i niebezpieczna [FOTO]

0

Po sobotnich opadach śniegu bajkowego charakteru nabrały parki i zabytkowe centrum Świdnicy. Zachwycając się urodą przysypanej białym puchem architektury warto uważać na głowy. Ciężki śnieg gromadzi się na dachach. Zarządcy maja obowiązek zadbać o to, by został usunięty.

Odśnieżanie dachów

– Prawo budowlane stanowi, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić dochowując należytej staranności bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub siły natury, takich jak: intensywne opady atmosferyczne, w tym opady śniegu, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska – wskazuje Barbara Rajca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy.

– Apeluję o podejmowanie niezwłocznych działań w każdym przypadku wystąpienia w/w czynników oddziałujących na obiekty budowlane, w szczególności do sprawdzania grubości pokrywy śnieżnej zalegającej na dachach obiektów budowlanych będących w państwa własności lub zarządzaniu oraz w razie konieczności, usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz zwisających sopli. Równocześnie zwracam uwagę, że usuwanie śniegu z dachów, szczególnie z dachów o dużych powierzchniach i wieloprzęsłowej lekkiej konstrukcji stalowej, winno odbywać się pod nadzorem osób posiadających wiedzę techniczną, w taki sposób, aby nie doszło do wystąpienia najniekorzystniejszego układu obciążeń dla konstrukcji budynku – apeluje PINB.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKlon czeka na kochający dom
Następny artykułCzęść Świdnicy i Pszenna bez prądu