Strona główna 0_Slider Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Prokuratura zaskarżyła wyrok w sprawie Jakuba A.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Prokuratura zaskarżyła wyrok w sprawie Jakuba A.

0

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zaskarżyła wyrok sądu w sprawie 26-letniego Jakuba A. W październiku ubiegłego roku mężczyzna został skazany na dożywocie. Określono zarazem, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia będzie on mógł się starać nie wcześniej niż po 30 latach więzienia. Zdaniem śledczych okres ten należy wydłużyć.

Przypomnijmy, do zabójstwa Kristiny doszło 13 czerwca 2019 roku. Po zakończonych zajęciach szkolnych 10-latka była widziana w okolicach boiska przy ulicy Wojska Polskiego w Mrowinach, około 200 metrów od rodzinnego domu. Dziewczynka do domu jednak nie dotarła. Na własną rękę poszukiwania rozpoczęła rodzina, a po południu w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy matka dziewczynki oficjalnie zgłosiła zaginięcie córki. W akcję poszukiwawczą zaangażowała się lokalna społeczność, strażacy i policjanci. Wieczorem w lesie między Imbramowicami a Pożarzyskiem przypadkowe osoby odnalazły ciało dziecka. Jak wykazała sekcja zwłok przeprowadzona na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-latki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzewany o dokonanie zbrodni Jakub A. został zatrzymany trzy dni później – 16 czerwca 2019 roku na wrocławskich Partynicach. Mający wówczas 22 lata mężczyzna miał od początku być typowany przez służby jako podejrzany. – Prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie zabójstwa w typie kwalifikowanym, tj. ze szczególnym okrucieństwem. Ponadto, Jakub A. usłyszał zarzuty podżegania innej osoby do dokonania zabójstwa 10-letniej Kristiny. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu zbrodni i złożył wyjaśnienia w sprawie. W trakcie eksperymentu procesowego Jakub A. w sposób szczegółowy przedstawił przebieg zdarzenia, ujawniając okoliczności, które mógł znać tylko sprawca zabójstwa – informował Tomasz Orepuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. 21 maja 2021 roku prokuratura skierowała do świdnickiego sądu akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A.

11 października 2022 roku ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 10-latki. Sąd uznał Jakuba A. za winnego zarzutu polegającego na tym, że dopuścił się pozbawienia wolności Kristiny z bezpośrednim zamiarem pozbawienia jej życia, a następnie – jak przywoływał w sentencji wyroku sędzia Jerzy Zieliński – „dokonał jej zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, traktując pokrzywdzoną jako przeszkodę do ułożenia sobie życia osobistego z jej matką”. Sąd wymierzył mu za to karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jakub A. został także uznany za winnego podżegania do zabójstwa dziewczynki, za wymierzono mu karę 15 lat pozbawienia wolności. Sąd wymierzył mu karę łączną w postaci dożywotniego pozbawienia wolności. Na poczet tej kary zaliczono okres zatrzymania oraz tymczasowego aresztowania. Sąd orzekł też wobec niego pozbawienie praw publicznych na okres 10 lat, nakazał zapłatę dwa razy po 100 tys. złotych zadośćuczynienia, a także obciążył go kosztami sądowymi w wysokości ponad 97 tys. złotych. Sąd zastrzegł, że o wyjście z więzienia Jakub A. będzie mógł się starać najwcześniej po odbyciu kary 30 lat więzienia.

Wyrok ten został zaskarżony przez świdnicką prokuraturę. – Został on zaskarżony w dwóch aspektach. Pierwszy z nich dotyczy obostrzenia dotyczącego możliwości starania się przez oskarżonego o warunkowe, przedterminowe zwolnienie. Sąd orzekł, że może to nastąpić po 30 latach, my natomiast wnosiliśmy o 40 lat – mówi Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej. Gdyby wniosek ten został uwzględniony, A. mógłby ubiegać się o wyjście na wolność dopiero w wieku 65 lat.

Prokuratura nie zgodziła się również ze zmianą kwalifikacji prawnej jednego z czynów zarzucanych Jakubowi A. – Sąd stwierdził, że oskarżony podżegał swojego kolegę do zabójstwa w typie podstawowym, natomiast my uważamy, że podżegał do zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem z motywacji zasługującej na szczególne potępienie – wskazuje Orepuk.

/mn/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [MULTIKINO – REPERTUAR, PREMIERY]
Następny artykułZaginął 50-latek z gminy Strzegom [ODNALEZIONY]