Strona główna Artykuł sponsorowany Wzdęty brzuch wieczorem – czego może być objawem?

Wzdęty brzuch wieczorem – czego może być objawem?

0

Subiektywne uczucie rozdęcia, powiększenie obwodu brzucha czy uczucie obecności nadmiernej ilości gazów w jelitach – tak większość pacjentów opisuje wzdęcia1. Do nagromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym i pojawienia się uczucia wzdętego brzucha w porze wieczornej może doprowadzić przede wszystkim dieta bogata w produkty gazotwórcze. Niekiedy jednak problem jest o wiele bardziej złożony, a przyczyną nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych jest choroba. Czym są wzdęcia brzucha? Jakie są przyczyny i sposoby leczenia wzdęć? Kiedy udać się do lekarza?

Wzdęcia brzucha – czym są? Objawy wzdęć brzucha
Wzdęcie to objaw związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach3. Towarzyszyć im może uczucie pełności, dokuczliwy ucisk na ścianę jamy brzusznej czy uczucie obecności zbyt dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym1. Niektórzy pacjenci mówią, że ich brzuch jest „napompowany” lub zgłaszają, że czują się, jakby mieli balon w brzuchu. Wzdęcia są bowiem subiektywnym uczuciem rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej przez nadmiar gazów. Wzdęciom może towarzyszyć wydalanie gazów w ilościach większych niż zwykle1.

Najczęstsze przyczyny wzdęć
Wzdęcia są związane z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach, które mogą dostawać się do układu pokarmowego w wyniku połykania powietrza podczas spożywania pokarmów i przyjmowania płynów lub powstawać w wyniku fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. Produkcja nadmiernych ilości gazów może równie dobrze towarzyszyć wielu chorobom. Chorobowe przyczyny wzdęcia brzucha to m.in.2:

  • zaburzenia czynności jelit (np. zespół jelita drażliwego, biegunki, zaparcia),
  • nieprawidłowe trawienie i nietolerancja węglowodanów (np. nietolerancja laktozy, nietolerancja fruktozy, sorbitolu i skrobi, celiakia),
  • przerost flory bakteryjnej (np. po zabiegu chirurgicznym, w przebiegu choroby Leśniowskiego i Crohna czy w zespole jelita drażliwego),
  • zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).

Aby dowiedzieć się, co powoduje wzdęcia, trzeba zgłosić się do lekarza i wykonać badania. Porady lekarskiej wymagają przede wszystkim przewlekłe wzdęcia, a także takie, którym towarzyszą różne nieprzyjemne dolegliwości, np. ból brzucha czy problemy z wypróżnianiem.

Z czym można pomylić wzdęcia?
Wzdęcia często cechują się powiększaniem obwodu brzucha, występującym szybko po posiłku. Objaw ten zazwyczaj szybko ustępuje i następnego dnia rano brzuch odzyskuje swoją poprzednią wielkość. Znikają też inne przykre objawy, a masa ciała jest stabilna. Jeśli jednak tak się nie dzieje, możemy mieć do czynienia np. z wodobrzuszem, które pojawia się w przebiegu marskości wątroby czy nowotworów. Objawy charakterystyczne dla wzdęć mogą pojawić się także w wyniku powiększenia objętości narządów wewnętrznych jamy brzusznej (np. wątroby, śledziony czy nerek) lub pojawienia się guzów albo dużych torbieli4.

Domowe sposoby na wzdęcia i sposoby leczenia
Jeśli wzdęcia są najbardziej dokuczliwe wieczorem, to może to mieć związek ze stosowaniem nieodpowiedniej diety, zawierającej produkty wzmagające produkcję gazów. Warto spróbować zastosować dietę lekkostrawną i zobaczyć, jak to wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Jeśli podejrzewamy zaburzenia wchłaniania węglowodanów, warto przeanalizować sposób żywienia i spróbować znaleźć składniki, które wywołuje wzdęcia, a następnie na jakiś czas go wyeliminować i ponownie wprowadzić (np. mleko i jego przetwory przy podejrzeniu problemów z trawieniem laktozy)2.

Na wzdęcia i gazy zastosować można ponadto dostępne bez recepty w aptece produkty działające objawowo i zmniejszające dolegliwości wzdęć zawierające symetykon w składzie, np. Ulgix Wzdęcia. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w przewodzie pokarmowym, ułatwiając ich usuwanie. W ten sposób łagodzi dolegliwości brzuszne, których objawem mogą być m. in. wzdęcia5.

W razie braku poprawy po zmianie diety i zastosowaniu produktów z symetykonem wskazana jest diagnostyka. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Opracowano na zlecenie partnera Ulgix.

Bibliografia:

  1. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
  2. Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy – postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/187232,wzdecia-brzucha-i-nadmierne-gazy-postepowanie-dietetyczne (dostęp: 2022.10.17.)).
  3. Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
  4. Wiercińska M., Wzdęcia – czym są, co je powoduje, kiedy zgłosić się do lekarza i jakie są domowe sposoby na wzdęcia brzucha?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50663,wzdecia (dostęp: 2022.10.17.)).
  5. Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon–możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 7(3).

/Artykuł na zlecenie Ulgix/
/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułTrzystuletni zegar znów odmierza czas. Społecznicy zapraszają na specjalną wystawę
Następny artykułPreferencyjny zakup węgla w Świdnicy. „Surowiec jest dostępny, a kolejne transporty są w drodze”