Strona główna 0_Slider Trzystuletni zegar znów odmierza czas. Społecznicy zapraszają na specjalną wystawę

Trzystuletni zegar znów odmierza czas. Społecznicy zapraszają na specjalną wystawę

0

Przez lata ulegał coraz większym zniszczeniom, wreszcie tarczę zasłonięto blachą, a w miejscu mechanizmu ktoś urządził gołębnik. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice trzystuletni zegar znów odmierza czas na pałacowej wieży. O tej historii opowiadać będzie wystawa zatytułowana „Powrót zegara”. Na wernisaż społecznicy ze Śmiałowic zapraszają 5 stycznia do Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

Z oryginalnego, pochodzącego z 1720 roku zegara została tylko drewniana tarcza, a po mechanizmie nie było już śladu. Zapadła więc decyzja o stworzeniu repliki. Stowarzyszenie najpierw zajęło się zebraniem funduszy, w czym pomogli sponsorzy, a później o pomoc poprosili znakomitego zegarmistrza ze Świebodzic. Adam Mroziuk specjalizuje się w naprawach i tworzeniu replik dużych zegarów. Jego dziełem jest m.in. zegar na wieży ratuszowej w Świebodzicach, kolejne znajdują się na budynkach poczty, dworca kolejowego i Szkoły Podstawowej nr 3.

W Śmiałowicach zegarmistrz zatroszczył się o w pełni nowoczesny mechanizm, sterowany satelitarnie. Tarczę odtwarzał artysta stolarz przy współpracy z konserwatorem sztuki.

Okazją do poznania autorów zegara, a także historii innych czasomierzy z Dolnego Śląska, będzie wernisaż wystawy, na którą do Wieży Ratuszowej w Świdnicy zapraszają LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie i Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice. Początek w czwartek, 5 stycznia o godzinie 18.00.

/red./
Zdjęcia Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Poprzedni artykułZaginęła Sonia [Aktualizacja]
Następny artykułWzdęty brzuch wieczorem – czego może być objawem?