Strona główna 0_Slider Wykaz wykazem, a odśnieżane tylko główne drogi?

Wykaz wykazem, a odśnieżane tylko główne drogi?

0

Po intensywnych opadach śniegu wiele ulic w Świdnicy zniknęło pod warstwą śniegu i nie pojawił się na nich żaden pług. Czytelnicy pytają, jak to jest z odśnieżaniem? W przetargowym wykazie jest ponad setka ulic, ale – jak się okazuje, to żadna gwarancja.

– Osiedle Kolonia (po stronie Biedronki) jest całe zasypane, mało nie doszło dziś do zderzenia samochodów… Farma się tłumaczy, że nie ma funduszy, jedynie na główne drogi, lecz niektóre boczne są odśnieżone, więc nasuwa się  pytanie czy Kolonia to gorszy sort? – zaalarmowała w niedzielę czytelniczka.

W tej dzielnicy w wykazie na podstawie materiałów przetargowych UM Świdnica dot. zimowego utrzymania dróg w sezonach 2022/2023 i 2023/2024 jest tylko ulica Mikołaja Reja, ale dyżurny Farmy Miejskiej, odpowiedzialnej za utrzymanie zimowe dróg w zarządzie gminy mówi wprost – w tym rejonie odśnieżana jest tylko ulica Metalowców. Podobnie jest z Kliczkowską, gdzie pługi nie dojadą od ronda Powstańców Warszawy do Okrężnej czy z częścią ulicy Dąbrowskiego na Osiedlu Młodych. Ulice, gdzie nie dociera komunikacja miejska lub nie mają strategicznego znaczenia, nie są odśnieżane. – No chyba, że strażnicy miejscy dostaną sygnały, że jest bardzo trudna i zagrażająca ludziom sytuacja – mówi dyżurny w rozmowie ze Swidnica24.pl. Dodaje, że to urząd miejski decyduje, jaki jest zakres odśnieżania.

Zwróciliśmy się z pytaniami o to, jakie ulice o statusie dróg gminnych faktycznie są objęte odśnieżaniem i jaka jest zasada wyboru.

Nie wszystkimi ulicami w Świdnicy zarządza miasto. Część z nich ma status powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Kto odpowiada za ich utrzymanie, urząd miejski podał na początku sezonu zimowego:

Kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg:

– drogi krajowe (DK5 na odcinku od węzła Kostomłoty do Bolkowa, DK34 od Świebodzic do Dobromierza, DK35 od granic Wałbrzycha do Gniechowic) podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu – Rejon Dróg w Wałbrzychu, tel. 74 841 03 65,

– drogi wojewódzkie (na terenie Świdnicy: ul. Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości, ul. Wrocławska od pl. Wolności do Łącznej, ul. Łączna, ul. Przemysłowa, ul. Kopernika od Przemysłowej do Towarowej, ul. Towarowa, ul. Westerplatte od Towarowej) są utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu, tel. 71 39 17 196,

– drogi powiatowe (na terenie Świdnicy: ul. Kochanowskiego, ul. Bystrzycka, ul. Westerplatte od Bystrzyckiej do Towarowej) podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego, tel. 74 66 22 920 wew. 25, adres e-mail: [email protected],

– drogi gminne w Świdnicy – Farma Miejska, tel. 74 851 39 88 (całodobowy).

/red./

Poprzedni artykułJakie zalety posiada fotowoltaika?
Następny artykułMeble biurowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?