Strona główna 0_Slider Świdnickie TBS przymierza się do nowej mieszkaniowej inwestycji. Budowa może pochłonąć blisko...

Świdnickie TBS przymierza się do nowej mieszkaniowej inwestycji. Budowa może pochłonąć blisko 14 mln złotych

0

Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmie się zagospodarowaniem działki przy ulicy Leśnej, na której znajduje się nieukończona budowa hospicjum. W planach jest tam realizacja budynku mieszkalnego, w którym miałoby powstać 28 mieszkań. W piątek świdniccy radni zatwierdzili wniosek dotyczący finansowego wsparcia tej inwestycji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieodpłatnym przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie starostwo powiatowe. Z kolei Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi schroniska dla bezdomnych, zwróciło się z propozycją odkupienia od miasta działki z niedokończoną budową za 1% wartości, planując utworzenie tam Centrum Pomocy Bliźniemu z kolejnym schroniskiem dla bezdomnych. Pod koniec 2021 roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. To właśnie tej spółce ostatecznie przekazano teren z nieukończonym budynkiem hospicjum.

Od chwili decyzji Rady Miejskiej o przekazaniu Świdnickiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego rozpoczętej budowy hospicjum, spółka rozpoczęła prace nad montażem finansowym, który pozwoli na realizację tej inwestycji. Jednym z jego elementów jest wystąpienie Gminy Miasto Świdnica do ministra rozwoju o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Wnioskujemy o kwotę 1 mln 386 tys. złotych na wsparcie tej inwestycji – wyjaśniał Marek Zawisza, prezes ŚTBS, podczas posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy, która odbyła się 27 stycznia. Radni przychylili się do propozycji złożenia takiego wniosku.

Szacunkowy koszt całej inwestycji to ponad 13 mln 860 tys. złotych. Budowa nowego obiektu TBS miałaby zostać zrealizowana w latach 2023-2024. W wyniku zadania powstanie 28 nowych mieszkań o powierzchni od 33 m² do 68 m². – Znajdą tu miejsce takie rozwiązania, jak wykorzystanie pomp ciepła, połączonych z ogrzewaniem sufitowym oraz fotowoltaiką, co umożliwi ogrzewanie w zimie, a chłodzenie w lecie. Dodatkowo 42 miejsca postojowe dedykowane będą naszym mieszkańcom. TBS posiada pozwolenie na budowę – wyliczała przed dwoma miesiącami prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

/mn/

Poprzedni artykułZabrali kluczyki pijanemu kierowcy. Obywatelskie ujęcie na Polnej Drodze
Następny artykułKsiążka o włosach, którą powinna przeczytać każda kobieta