Strona główna 0_Slider Świdnickie pogotowie z nowymi karetkami. Pierwsza trafiła do Strzegomia. W zespole nie...

Świdnickie pogotowie z nowymi karetkami. Pierwsza trafiła do Strzegomia. W zespole nie będzie lekarza [FOTO]

0

W Strzegomiu zaprezentowany został najnowszy ambulans Powiatowego Pogotowia Ratunkowego. Został on zakupiony w ramach wartego blisko dwa miliony złotych zamówienia obejmującego dostawę trzech nowych karetek. – Po ich dostawie nasza baza ambulansów trochę się odmłodzi – cieszy się Małgorzata Jurkowska, dyrektor świdnickiego pogotowia. Kroplą goryczy jest brak lekarza.

Do Strzegomia przyjechała nowa karetka pogotowia, na którą bardzo czekaliśmy. Wiemy, jak duże były to wysiłki – zarówno dla dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy, ale też dla Starostwa Powiatowego – podkreślał burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta podczas poniedziałkowego spotkania zorganizowanego w strzegomskim ratuszu.

Zawsze jest to krok do przodu. Do Strzegomia trafiła nowa karetka dzięki temu, że wspólnie finansowo wzięliśmy udział w tym przedsięwzięciu. Były plany, żeby nowe samochody zakupić już w 2021 roku, jednak wówczas się to nie udało. Fajnie, że tym razem udało się tego dokonać. Mam nadzieję, że będzie karetka będzie służyć społeczności strzegomskiej i nie tylko – mówił z kolei starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, dodając przy tym: Na karetkę starczyło, na lekarza nie. Nie przez przypadek o tym mówię, bo znam oczekiwanie powtarzające się od kilku lat, że staraniem było, by zamiast karetki typu „P” w Strzegomiu stacjonowała karetka typu „S”. Przynajmniej na dziś was rozczaruję. Do tego nie dojdzie z dwóch powodów. Działamy zgodnie z wojewódzkim planek ratownictwa medycznego, który nie przewiduje na terenie powiatu świdnickiego trzech zespołów wyjazdowych „S”, a poza tym wszyscy państwo zdają sobie sprawę z tego, jaka dzisiaj jest sytuacja na rynku, jeśli chodzi o lekarzy. Znaleźć lekarza, pan dyrektor (Grzegorz Kloc, dyrektor szpitala w Świdnicy, przyp. red.) doskonale wie, ze znaleźć lekarza na SOR, a pani dyrektor wie, że znaleźć lekarza do nocnej i świątecznej opieki czy zespołu wyjazdowego jest bardzo trudno. Warunki płacowe, które jesteśmy w stanie proponować w ramach kontraktu NFZ, nie są zachęcające, a robota trudna.

Problemy były z zakupem samych karetek. – Łatwo nie było. Również w 2022 roku trochę mieliśmy pod górkę, żeby zrealizować ten zakup. W pierwszym przetargu nikt nie złożył oferty. Było zagrożenie, że postępowanie się nie powiedzie. Ostatecznie jednak udało się je zakończyć z sukcesem. Mamy trzy nowe ambulanse, w tym jeden dotowany przez gminę Strzegom i powiat świdnicki – podkreślała Małgorzata Jurkowska, dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Dostawę nowych karetek powierzono firmie Wietmarscher Polska, przeznaczając na ten cel ponad 1 mln 966 tys. złotych.

– Ten ambulans będzie stacjonował w stacji w Strzegomiu. Jest to ambulans typu P, czyli z wykwalifikowaną kadrą ratowników lub pielęgniarek – bez lekarza. Swoje zadanie będzie wykonywał w dużej mierze na obszarze Strzegomia i gminy Strzegom, ale przy dzisiejszym systemie dysponowania zespołów ratownictwa medycznego będą się pewnie zdarzały wyjazdy również poza obszar podstawowego zabezpieczenia. Ambulans bardzo szybko trafi do ruchu. Po naszym spotkaniu personel medyczny pojedzie nim do stacji. Gdy tylko dyspozytor medyczny na to pozwoli, karetka już od dnia dzisiejszego będzie dyżurowała i będzie pełniła swoją funkcję – poinformowała Jurkowska.

Pozostałe dwa ambulanse będą stacjonowały w Świdnicy oraz Świebodzicach.

/mn/

Poprzedni artykułBardzo pracowity tydzień świdnickiej młodzieży
Następny artykułZnaleziono klucze w Parku Centralnym [Aktualizacja]