Strona główna 112 Strażacy pomogą w tworzeniu ślizgawek. Przed feriami przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku

Strażacy pomogą w tworzeniu ślizgawek. Przed feriami przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku

0

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie zimowym oraz podczas zbliżających się ferii strażacy szykują akcję „Bezpieczne Lodowiska 2023”. Jej celem jest pomaganie w przygotowywaniu bezpiecznych ślizgawek, ale również przypominanie o zagrożeniach związanych z zabawą na zamarzniętych akwenach.

W lutym 2021 roku strażacy z OSP Świdnica pomagali w tworzeniu ślizgawki na świeżym powietrzu w parku im. Jana Kasprowicza w Świdnicy

Tak jak w latach ubiegłych Państwowa Straż Pożarna również w tym roku organizuje akcję „Bezpieczne Lodowiska”, polegającą na udzieleniu pomocy w przygotowaniu lodowisk lub ślizgawek między innymi na terenie boisk szkolnych, parków, ogródków jordanowskich czy osiedli – na uprzednio odpowiednio przygotowanym terenie.

Strażacy udzielą wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Zgłoszenia w tej sprawie należy kierować do właściwych miejscowo Komend Miejskich lub Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek. Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.

Ratownicy przypominają zarazem o zasadach bezpiecznego wypoczynku zimowego. – Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania. Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę – korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk – radzi st. str. Magdalena Cwynar z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.

Przypomina przy tym, co zrobić jeśli będzie się świadkiem wypadku na zamarzniętym akwenie:

  • jeśli jest taka możliwość – jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu osobę dorosłą, która znajduje się jak najbliżej.
  • telefonicznie poinformuj odpowiednie służby – zadzwoń na numer alarmowy 112. Postaraj się spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło, postępuj według wskazówek przekazywanych podczas rozmowy z Operatorem numeru alarmowego. Postaraj się zachować spokój.
  • Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu i m. in. w związku z tym… uważaj na swoje bezpieczeństwo!! Niestety często osoba/osoby, które chcą samodzielnie pomóc poszkodowanemu, również stają się poszkodowanym/i lub ofiarami wypadku.
  • Pamiętaj, że największy, miejscowy nacisk na lód występuje w pozycji stojącej, jeśli znalazłeś się w niebezpieczeństwie połóż się na brzuchu na trzeszczącym lodzie lub jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – zaleć to osobie, która może być/jest w niebezpieczeństwie i w tej pozycji należy starać się przesuwać po tafli lodu w stronę brzegu.

/KW PSP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułBiało-zielone strzelanie z wiceliderem opolskiej IV ligi! [FOTO]
Następny artykuł31. Finał WOŚP w powiecie świdnickim [PROGRAMY]