Strona główna 0_Slider Prawie milion złotych. Tyle na utrzymanie miejskiego schroniska dla bezdomnych w 2023...

Prawie milion złotych. Tyle na utrzymanie miejskiego schroniska dla bezdomnych w 2023 roku

0

Od początku stycznia 2023 bezdomni z terenu Świdnicy są lokowani w nowym, miejskim schronisku, utworzonym w dawnej poradni uzależnień przy ul. Westerplatte 47. W placówce jest 30 miejsc. Rzeczniczka magistratu informowała o uruchomieniu placówki, ale dopiero po naszych pytaniach wiadomo, ile to będzie kosztowało.

fot. UM w Świdnicy

O planach przekształcenia poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu, która została oddana do użytku w 2012 roku przy ul. Westerplatte 47, w ośrodek wsparcia dla bezdomnych, zaczęto mówić na początku 2022 roku. Pomysł ten spotkał się z głosami krytycznymi, w tym m.in. ze strony radnej Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej. Wskazywała ona, że obiekt przy ulicy Westerplatte został wybudowany ze środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi, gromadzonych przez miasto przez pięć lat. Inwestycja kosztowała blisko dwa miliony złotych, a w budynku powstały sale do porad indywidualnych i terapii grupowych, a także pomieszczenia dla pracowników socjalnych.

W odpowiedzi na wątpliwości radnej, prezydent Świdnicy wyjaśniała, że celem jest stworzenie tymczasowego schronienia dla osób  bezdomnych – bez względu na ich stan, a więc także pod wpływem alkoholu. Regulamin dwóch prowadzonych przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta w Świdnicy schronisk jest jednoznaczny i osoby, które są pod wpływem alkoholu, nie mogą w nich przebywać. Jak stwierdziła prezydent, pojawia się problem z tymi, którzy trafiają np. na klatki schodowe. W noclegowni mieliby przebywać krótko, mając dostęp do prysznica i ciepłego posiłku. – W tym zakresie jesteśmy obligowani przez wojewodę – tłumaczyła prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Relacje pomiędzy Towarzystwem im. św. Brata Alberta a prezydent Świdnicy pogorszyły się do tego stopnia, że zapadła decyzja o stworzeniu przez miasto własnego schroniska dla osób bezdomnych. Przez ostatnie trzy miesiące 2022 roku  Spółdzielnią Rzemieślniczą Wielobranżową z Bielawy realizowała adaptację budynku w ramach  „Umowy o roboty budowlane polegające na przebudowie budynku przy ul. Westerplatte 47 do potrzeb schroniska dla bezdomnych w ramach zadania pn.: ,,Przebudowa budynku przy ul. Westerplatte 47 na ośrodek wsparcia”. Sama adaptacja kosztowała 429 tysięcy złotych. Zapytana przez nas o całkowity koszt, rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska podała, ile wydano na doposażanie – 150 tysięcy złotych. W sumie więc przygotowanie placówki kosztowało budżet miasta 580 tysięcy złotych.

Tak wyglądało schronisko tuz po adaptacji:

W styczniu Dzwonkowska poinformowała na stronach miasta o tym, że w dawnej poradni powstało regularne schronisko dla bezdomnych, w którym pensjonariusze przebywają już od 1 stycznia. Do budynku ze znajdującego się naprzeciwko, również przy ul. Westerplatte, schroniska Towarzystwa im. św. Brata Alberta, zostało przeniesionych 27 osób.

Zapewnienie schronienia osobom bezdomnym jest zadaniem obowiązkowym gminy. W ubiegłym roku pobyt jednej osoby wraz z wyżywieniem w schronisku Brata Alberta kosztował 1500 złotych. Gmina płaci całą kwotę, jeśli bezdomny nie ma żadnych własnych dochodów. Jak informuje Gabriela Kowalczyk, dyrektorka zarządzająca schroniskami Towarzystwa im. św. Brata Alberta, liczba osób w schronisku zależała od pory roku. – Zimą zawsze jest więcej, latem dużo mniej pensjonariuszy. Średnio z terenu Świdnicy można przyjąć, że było 20 osób miesięcznie – wylicza. W tym roku opłata za miesięczny pobyt w tym schronisku kosztuje 1950 zł. Licząc więc wg ubiegłorocznej średniej liczby pensjonariuszy, miasto za umieszczenie bezdomnych w schronisku brata Alberta wydałoby ok. 500 tysięcy złotych (przyjmując, że nikt nie miał własnych dochodów). Do urzędu miejskiego zwróciliśmy się z dodatkowym pytaniem w tej sprawie.

Na nasze pytanie, ile będzie kosztowało utrzymanie miejskiego schroniska w tym roku, Magdalena Dzwonkowska odpowiedziała: W planie finansowym MOPS na 2023 r. na powyższy cel zaplanowano kwotę: 970.980 zł.

Miasto zrezygnowało także z umieszczania osób bezdomnych z niepełnosprawnościami w drugim schronisku, prowadzonym przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta nieopodal szpitala Latawiec. – W tym schronisku koszt pobytu ze względu na dodatkowe usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne miesięcznie wynosi 2500 zł – informuje Gabriela Kowalczyk. Miasto w na początku roku „zabrało” osiem osób i przeniosło je do mieszkań chronionych przy ul. 1 Maja 23, dawnych tzw. „Jaskółek”. O koszty zapytaliśmy świdnicki magistrat. Do tematu wrócimy po uzyskaniu odpowiedzi.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułPowalczą o zwycięstwo na terenie województwa lubuskiego
Następny artykułSiatkarki wracają do gry o punkty