Strona główna 0_Slider Ożywili 300-letni zegar ze Śmiałowic. Jego historię można poznać na wystawie

Ożywili 300-letni zegar ze Śmiałowic. Jego historię można poznać na wystawie [FOTO]

0

XVIII-wieczny zegar znów odmierza czas na pałacowej wieży w Śmiałowicach. Zabytek udało się przywrócić do życia, a dokładnie stworzyć jego wierną i odsłaniającej jego piękno replikę za sprawą zaangażowanych mieszkańców wsi i uczestniczących w inicjatywie osób. Teraz znów cieszy oko i powoli staje się atrakcją Śmiałowic, a o jego ciekawej historii i wysiłku włożonym w realizację tego historycznego przedsięwzięcia można dowiedzieć się na wystawie „Powrót zegara” w Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Zobaczymy na niej też oryginalną 300-letnią tarczę śmiałowickiego zegara. Przy okazji poznamy również dzieje innych unikatowych zabytkowych zegarów ze Świdnicy i Dolnego Śląska.

Wszystko zaczęło się od questu historycznego i pytania jednego z dzieci o funkcje wieży w pałacu w Śmiałowicach.Chłopiec zapytał dlaczego nie ma tam zegara. Od ponad 10 lat był zasłonięty blachą z atrapą tarczy zegarowej – wymalowaną na godz.10.12. Tak wykiełkował pomysł, by go przywrócić do życia. Wtedy był on jednak utopią dla naszej maleńkiej organizacji opowiada Lucyna Szpilakowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, które podjęło ogromny wysiłek zebrania środków na odratowanie zabytkowego zegara. – Zaczęłam szukać po polskich fundacjach możliwości wnioskowania o fundusze na takie działanie. Po dwóch latach i przy pomocy sponsorów w końcu się udałododaje. Całość realizacji projektu przywrócenia zegara na wieżę pałacową w Śmiałowicach wyniosła ponad 30 tys. zł

Informacje o zegarze ze Śmiałowic zawarte są w książce „Die Jesuiten in Schweidnitz” Hermanna Hoffmanna.Jest tam pięknie napisane, że w 1720 roku wybudowano wieżyczkę zegarową i na niej umieszczono ten właśnie zegarmówi Lucyna Szpilakowska. Zegar zakończył swoją służbę w czasach powojennych, gdy zabrakło mu fachowej obsługi i konserwacji. Popadał w ruinę wraz z pałacem, na wieży którego był zamontowany. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pałac – obecnie pełniący funkcję mieszkalną – został wyremontowany – niestety bez zegara.

Prace przybrały tempa od czerwca do listopada ubiegłego roku. Wtedy bowiem zrealizowano działania dotyczące przywrócenia XVIII-wiecznego zegara. Gdy odsłonięto blachę, na której prowizorycznie namalowano zegar, ukazała się oryginalna 300-letnia tarcza zegara wieżowego. Niestety, jej stan nie pozwalał już na odrestaurowanie. Nie zachował się też mechanizm zegara. Podjęto więc decyzję o stworzeniu wiernej repliki.

Zadaniem odtworzenia 300-letniego zegara zajął się m.in. znakomity zegarmistrz ze Świebodzic Adam Mroziuk, który specjalizuje się w naprawach i tworzeniu replik dużych zegarów.Najciekawszy „brzuch” zegara, to jest ten którego nie ma, czyli ten który zginął. Najbardziej przypomina on jednak zegar z Kościoła Pokoju w Świdnicy. Taki mechanizm był wykonywany w tamtych czasach przez kowala. Dużo później zegary były wykonywane metodami innymi – przemysłowymi i były produkowane w dużych fabrykach, odlewniach tłumaczy Adam Mroziuk. Zegarmistrz ze Świebodzic wyposażył zegar w nowoczesny mechanizm.Współczesny mechanizm zamontowany w Śmiałowicach jest bezobsługowy i najnowszej generacji. Synchronizuje swój czasu, czyli ustawia czas wskazówek, na podstawie sygnału GPS, używanego do nawigacji. Odbiornik odbiera zakodowany sygnał czasu, bardzo dokładny z zegara atomowego i po odkodowaniu jest w stanie nastawić wskazówki na aktualny czas wyjaśnia. Wszystkie zmiany czasu z letniego na zimowy przebiegają w nim automatycznie. Mechanizm jest też zamontowany z dużym zapasem mocy, by w przypadku oblodzenia – czyli wieczorny deszcz i nocny przymrozek – nie zatrzymał się. Zegar jest też odporny na odwiedziny ptaków czy silne wiatry.

Zabytkową drewnianą tarczę odtworzył natomiast Kazimierz Hruszowiec – mistrz stolarstwa z Marcinowic. W pracach uczestniczył także Marek Stadnicki – historyk sztuki i konserwator zabytków, który odmalował chociażby piękne rokokowe ornamenty. Wierna replika 300-letniego zegara wieżowego cieszy już oko nie tylko mieszkańców Śmiałowic, ale i turystów, którzy licznie ją odwiedzają. Stowarzyszenie obecnie poszukuje dzwonów, które dźwiękiem będą informowały o kwadransach i godzinach.

Zdjęcia użyczone przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice

Ciekawą historię zabytkowego zegara ze Śmiałowic można poznać na wystawie w Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Zobaczyć można na niej także oryginalną 300-letnią tarczę śmiałowickiego zegara. Przy okazji dowiemy się również o dziejach innych unikatowych zabytkowych zegarów ze Świdnicy – m.in. z Kościoła Pokoju czy Wieży Ratuszowej i z Dolnego Śląska. Ekspozycję będzie można odwiedzać przez miesiąc.

Organizatorami wystawy są – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice i LOT Księstwo Świdnicko-Jaworskie.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli. Sprawdź, gdzie odbędą się uliczne jasełka
Następny artykułWciąż szukają źródła awarii. Na Zarzeczu zimno