Strona główna 0_Slider Oszustom nie przeszkadza puste konto. Na ofiary zaciągają kredyty

Oszustom nie przeszkadza puste konto. Na ofiary zaciągają kredyty

0

Próba zarobienia pieniędzy na sprzedaży zimowego kombinezonu, z którego dziecko już wyrosło, zakończyła się fatalnie dla 35-latki z powiatu świdnickiego. Dała oszustom dostęp do konta, a ci zaciągnęli na nią kredyt.

Do świdnickich funkcjonariuszy zgłosiła się 35-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Kobieta za pomocą portalu społecznościowego wystawiła na sprzedaż kombinezon dziecięcy za symboliczne 30 złotych. Po kilku dniach zgłosiła się osoba chętna, by kupić ubranko – mówi Magdalena Ząbek, rzeczniczka prasowa świdnickiej policji.

– Zadała kilka pytań m.in. o to, czy jest możliwość wysłania paczki za pomocą jednej z firm kurierskich z wcześniejszą przedpłatą na konto bankowe. Sprzedająca potwierdziła i przesłała swoje dane. Po chwili otrzymała odpowiedz zwrotną, że kupująca opłaciła zamówienie i przesłała dla potwierdzenie zdjęcie ze strony firmy kurierskiej o transakcji. Po chwili 35-latka otrzymała wiadomość mailową z linkiem do transakcji. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, kobieta uzupełniła cały formularz wpisując tam pełne dane włącznie z numerem dowodu osobistego. Po chwili na swój numer telefonu otrzymała sms z kodami, które wpisała w swojej bankowości internetowej. Po chwili z banku otrzymała potwierdzenie, iż na jej koncie bankowym uruchomiony został kredyt – opisuje policjantka.

Bank po chwili zablokował konto 35-latki, ale niestety po wejściu w link przez 35-latkę przestępcy uzyskali dostęp do jej konta. Było już za późno. Kobieta poniosła łączne straty w wysokości ponad 7 tysięcy złotych.

– Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu, znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni – to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie lub zapobiec zaciąganiu przez złodziei kredytów na nasze konto – dodaje Magdalena Ząbek.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułPrzerwa w Wodnym Centrum Rekreacji
Następny artykułNiesłychane emocje do samego końca imprezy! [FOTO]