Strona główna 0_Slider Ogródek jordanowski w opłakanym stanie. Zielony zakątek śródmieścia czeka na rewitalizację

Ogródek jordanowski w opłakanym stanie. Zielony zakątek śródmieścia czeka na rewitalizację [FOTO]

0

Na lata 2023-2024 planowane jest zrewitalizowanie kolejnych dwóch obszarów na terenie świdnickiego śródmieścia. Jednym z nich ma być zdegradowany teren między ulicami 1 Maja i Marii Konopnickiej, na którym dawniej mieścił się plac zabaw zwany popularnie ogródkiem jordanowskim.

Na terenie ograniczonym ulicami 1 Maja, Mennicką i Marii Konopnickiej dawniej istniał ogród należący do popularnego fotografa świdnickiego Paula Sachera. W 1952 roku urządzono tam miejsce zabaw i wypoczynku, które nazwane zostało ogródkiem jordanowskim, chociaż miało niewiele wspólnego z ideą doktora Henryka Jordana, który pierwszy ogród założył w Krakowie pod koniec XIX wieku. Ogrody jordanowskie były bowiem nie tylko placami zabaw, ale też terenem do rozwoju fizycznego i społecznego dzieci z miast. Mimo tego świdnicki ogródek przyciągał całe rodziny. Znajdowała się tam sadzawka z fontanną i zagroda z sarnami, byli też stróże pilnujący porządku.

Ulica 1 Maja – ok. 1965 r. Plac zabaw popularnie nazywany „Ogródkiem Jordanowskim” pomiędzy ulicami 1 Maja i Marii Konopnickiej (fot. Władysław Orłowski, kolekcja Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, zasoby portalu Świdnica-Moje Miasto – Świdnickiego Archiwum Cyfrowego)

Przyciągający niegdyś zielenią i atrakcjami ogródek od lat owiany jest złą sławą. – Dziś pozostały po nim smutne pozostałości ogrodzenia, po urządzeniach dla dzieci nie ma już praktycznie śladu, a to co kiedyś było zielonym ogrodem, a później placem zabaw dla dzieci, dziś jest miejscem chętnie odwiedzanym przez amatorów nisko- i wysokoprocentowych trunków – wskazują badacze świdnickich dziejów ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

W ostatnich latach często poruszano kwestię odrestaurowania tego zielonego zakątka świdnickiego śródmieścia. O przywrócenie ogródka do stanu umożliwiającego mieszkańcom korzystanie z niego w celach rekreacyjnych kilkukrotnie apelowała radna Aldona Struzik, zwracając uwagę, że obecnie „niezagospodarowane miejsce w samym centrum miasta odstrasza swoim stanem, a powinno stanowić miejsce odpoczynku”. W 2020 roku otrzymała od władz miasta odpowiedź, w której wskazywano, że „ograniczone środki w budżecie miasta nie pozwalają w obecnej chwili na rewitalizację terenu”. – Niemniej jednak, mając na uwadze potrzeby rekreacyjne mieszkańców Śródmieścia, będziemy poszukiwać środków zewnętrznych, które pozwoliłyby na realizację powyższego zadania – deklarowała wówczas prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Deklaracja ta została podtrzymana w lutym 2022 roku, w odpowiedzi na kolejne zapytanie radnej.

Pod koniec czerwca ubiegłego roku świdnicki magistrat zlecił opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej przebudowę terenu ogródka między ulicami 1 Maja a Konopnickiej, a także skweru Lecha Kaczyńskiego. Termin zakończenia prac projektowych, na realizację których przeznaczono 53 tys. złotych, wyznaczono na październik 2022 roku. Z końcem listopada nadzór budowlany wydał pozwolenie na „remont i przebudowę skweru wraz z infrastrukturą techniczną oraz rozbiórkę budynków gospodarczych i usługowego” przy ulicy Konopnickiej. Do Urzędu Miejskiego zwróciliśmy się z prośbą o udzielenie bardziej szczegółowych informacji w sprawie planowanych zmian na tym obszarze.

Sama rewitalizacja miałaby zostać zrealizowana w ramach II etapu przebudowy miejskich podwórek, obejmującego kwartał przy ulicy Przechodniej oraz właśnie teren między ulicami 1 Maja i Marii Konopnickiej. – Zadanie inwestycyjne obejmuje wykonanie przebudowy kwartałów wewnątrz Starego Miasta. W ramach prac planowane jest wykonanie rewaloryzacji kwartałów poprzez usunięcie elementów szpecących, rozbiórki istniejących nawierzchni, murków, budowy kanalizacji deszczowej, budowy zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów, budowy elementów małej architektury (kosze na odpady, ławki, słupki uliczne, stojaki na rowery), stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców, budowa oświetlenia energooszczędnego, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa). Przedsięwzięcie przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, walorów estetycznych centrum miasta – obszaru objętego rewitalizacją – stwierdzono w materiałach budżetowych na 2023 rok. Przewidziano przy tym, że roboty budowlane będą wykonywane w latach 2023-2024 i pochłoną 5,5 mln złotych.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCoraz mniej uczniów chodzi na religię. Jak wygląda sytuacja w szkołach średnich na terenie powiatu?
Następny artykułŻyrandole kryształowe dla eleganckich i klasycznych wnętrz