Strona główna 0_Slider Kasa w świdnickim Urzędzie Miejskim zlikwidowana. Zaapelowano o jej przywrócenie

Kasa w świdnickim Urzędzie Miejskim zlikwidowana. Zaapelowano o jej przywrócenie

0

Koniecznością dokonania budżetowych oszczędności tłumaczona jest decyzja o likwidacji kasy w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, w której można było uregulować należności na rzecz miasta. Krok ten spotkał się z wątpliwościami ze strony części mieszkańców. W ich imieniu jeden ze świdnickich radnych postanowił zaapelować o przywrócenie punktu kasowego.

O planach likwidacji kasy poinformowano pod koniec ubiegłego roku. – Od 1 stycznia 2023 roku przestanie funkcjonować kasa w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Wszystkie należności na rzecz miasta powinny być dokonywane w formie bezgotówkowej (przelew bankowy) lub poprzez wpłatę za pośrednictwem placówek bankowych bądź oddziałów Poczty Polskiej – przekazano w komunikacie świdnickiego magistratu.

Decyzja o zakończeniu pracy punktu kasowego wywołała pytania o celowość takiego kroku. – Można przypuszczać, że jednym z powodów jest szukanie oszczędności finansowych. Takie postępowanie zaliczyłbym do działań pozytywnych, gdyby nie dotyczyło to tylko mieszkańców. Jestem przekonany, że likwidacja kasy w Urzędzie Miasta najbardziej dotknie seniorów, którzy nie posiadają internatu, ale również nie wszyscy seniorzy potrafią dokonywać przelewu. W takich przypadkach seniorzy będą zmuszeni dokonywać wpłat w różnych agendach, a to nie tylko stracony czas, ale dodatkowe koszty które poniosą nie tylko seniorzy – stwierdził radny Józef Cygan, który w zapytaniu skierowanym do władz miasta wystąpił z apelem o „zmianę decyzji i powrót do poprzedniego czasu pracy kasy Urzędu Miasta”.

Do jego wniosku odniosła się prezydent Beata Moskal-Słaniewska. – Kasa w Urzędzie Miejskim w Świdnicy została zlikwidowana w związku z ubytkiem dochodów budżetowych miasta Świdnicy wynikającego z wprowadzenia reform podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zmiany te, wraz z korektami dokonanymi w podatku dochodowym od osób fizycznych spowodowały znaczne ubytki finansowe w budżecie miasta. Utracone ubytki dochodów nie zostały zrekompensowane z budżetu państwa, co wymusiło konieczność dokonania licznych cięć w budżecie miasta na 2023 rok. Poza zmniejszeniem planowanych wydatków w wielu sferach funkcjonowania miasta, podjęto również decyzję o wprowadzeniu ograniczeń w administracji Urzędu Miejskiego likwidując kasę – tłumaczy prezydent Świdnicy.

Mieszkańcy miasta mają możliwość dokonywania wpłat z tytułu opłat, podatków lub innych należności gotówkowych we wszystkich bankach, placówkach Poczty Polskiej oraz innych podmiotach świadczących usługi finansowe. Bez dodatkowych opłat płatności na rzecz budżetu mogą być dokonywane w Banku PEKAO S.A. Należności z tytułu opłaty skarbowej mogą być dokonane w Urzędzie Miejskim bezpośrednio w Wydziale Spraw Obywatelskich lub Urzędzie Stanu Cywilnego za pomocą kart płatniczych. Wszystkie wpłaty mogą być również dokonywane bezgotówkowo poprzez dokonanie przelewu na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego – dodała.

/mn/

Poprzedni artykułCzy inwestycja w panele słoneczne się opłaci? Świdnica z mapą potencjału solarnego
Następny artykułMuzeum Gross-Rosen zaprezentowało nową książkę o obozowym „lecznictwie” [FOTO]