Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są różnice między piłką nożną europejską a amerykańską?

Jakie są różnice między piłką nożną europejską a amerykańską?

0
Na terenie Stanów Zjednoczonych od zawsze bardzo popularne były rozgrywki NBA i NHL. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem cieszy się także „soccer”. Z czego to wynika? Jak prezentuje się kadra narodowa USA? Czy jej kibice mogą liczyć na sukcesy w kolejnych latach? Poznaj także kilka różnic, które występują pomiędzy rozgrywkami w USA i Europie.

Soccer jest coraz popularniejszy w Stanach Zjednoczonych

Widać to na rozmaitych płaszczyznach. Przede wszystkim stacje telewizyjne, które publikują newsy sportowe płacą coraz większe pieniądze za możliwość transmitowania ważnych imprez. I nie chodzi jedynie o mundiale. W 2021 roku stacja ESPN zdecydowała się wydać… ponad 110 mln USD za prawa do pokazywania wszystkich meczów EURO 2020 i kwalifikacji do MŚ w Katarze. Sporo pieniędzy kosztowała także możliwość pokazywania ubiegłorocznego mundialu.

Oczywiście, ESPN to nie jest instytucja charytatywna. Takie zakupy zostały zrobione, ponieważ w Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób interesuje się futbolem. Warto dodać, że Jankesi mają zaś całkiem dobrych zawodników. Na mundialu w Katarze Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce w grupie B (za Anglikami) i awansowały do kolejnej rundy. Tam lepsza okazała się Holandia. Warto jednak zauważyć, że docelowo kadra USA ma pokazać się z najlepszej strony w 2026 roku. W końcu wtedy na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku zostaną zorganizowane kolejne Mistrzostwa Świata.

Jakie są zasady w Premier League?

Chcesz dowiedzieć się, jakie są różnice np. pomiędzy rozgrywkami w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych? Zacznijmy np. od Premier League. W danym sezonie w zawodach bierze udział 20 drużyn. Każda ekipa rozgrywa w kampanii 19 meczów u siebie i 19 w delegacji. Czyli łącznie do zdobycia jest 114 punktów. Ekipa, która po zakończeniu sezonu ma najwięcej oczek, zostaje mistrzem Anglii. Druga drużyna jest wicemistrzem itp. Warto dodać, że trzy najgorsze kluby spadają zaś do niższej klasy rozgrywkowej. W tym przypadku jest to Championschip.

Podobne zasady obowiązują w przypadku Ligue 1, La Ligi i Serie A. W Bundeslidze jest mniej ekip (18) i sumarycznie mniej spotkań w ciągu sezonu. W niektórych krajach są stosowane zaś pewne systemy, aby uatrakcyjnić przebieg rozgrywek. Np. kiedyś w Polsce mieliśmy sezon zasadniczy, a potem podział na dwie grupy. Mistrzowską i spadkową. Nie każdy był z tego zadowolony. Niektóre newsy sportowe przedstawiały stanowiska trenerów, czy piłkarzy, którzy woleli grać „po staremu”. Aby zostać mistrzem kraju, trzeba było mieć najwięcej punktów po 37. spotkaniach. Potem jednak włodarze PZPN-u wycofali się z tej zmiany. Aktualnie rozgrywki są toczone w standardowym trybie. W Ekstraklasie gra zaś obecnie 18 ekip.

Na czym polegają rozgrywki w Major League Soccer?

Pierwsza różnica dotyczy tego, że tutaj grają kluby z USA i Kanady. W sumie występuje 28 ekip. Nie ma tutaj awansów i spadków. Rozgrywki MLS są podzielone na dwa etapy. Pierwszy z nich to sezon zasadniczy. Potem są rozgrywane play-offy. Aby zostać mistrzem ligi, trzeba okazać się najlepszym zespołem w ramach tej drugiej fazy. Działa to podobnie w NBA, NHL itd.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSięgamy po dwa medale podczas Pucharu Czech
Następny artykułDo Świdnicy zjadą drużyny z całej Polski, a być może nawet spoza granic kraju [POD NASZYM PATRONATEM]