Strona główna Artykuł sponsorowany Jakich przysmaków skosztować w górach

Jakich przysmaków skosztować w górach

0

Góralska kuchnia znana jest ze swojej prostoty, naturalności oraz doskonałego smaku. W podhalańskich, beskidzkich czy pienińskich miejscowościach gospodynie prześcigają się w jak najsmaczniejszych daniach, a wiele z nich ma swoje, przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy. Na szczęście góralskie przysmaki nie są jedzone wyłącznie w domach rodzinnych, ale trafiły do licznych restauracji regionalnych. Warto odwiedzać je podczas pobytu w górach, a kulinaria są doskonałym uzupełnieniem poznawania lokalnej kultury.

To, co najlepsze pochodzi z natury

Potrawy przygotowywane w góralskich domach wykształciły się w ciągu wielu wieków życia w trudnych, surowych warunkach. Opierają się przede wszystkim na produktach, które były łatwo dostępne. Należą do nich kasze, mąka, ziemniaki, kapusta, a także nabiał, w tym doskonałe sery zarówno owcze, kozie, jak i krowie.

Produkowane w polskich górach sery owcze – oscypki oraz bryndza podhalańska – mają status Chronionej Nazwy Pochodzenia i są chronione na poziomie prawa Unii Europejskiej. Sery o tej nazwie mają ściśle określony skład i wygląd, a ponadto można je produkować jedynie na wskazanym w dokumentach terenie w województwie małopolskim i śląskim. Nic więc dziwnego, że to przysmak poszukiwany i bardzo chętnie kupowany przez turystów.

Ale w górach produkuje się też inne rodzaje sera, jak choćby pyszny, słodkawy bundz, słoną bryndzę, korbacze, które świetnie pasują do piwa, a także wędzone, ale wykonane głównie z mleka krowiego gołki.

W góralskiej kuchni nie brakuje także prostych, ale sycących i niezwykle smacznych potraw. Są wśród nich moskole (https://strakija.pl/blog/moskole-tradycyjne-goralskie-placki-z-ziemniakow), czyli pieczone na blasze placki z ziemniaków, kluseczki galuszki lub haluszki, kwaśnica czy przejęte z kuchni łemkowskiej gołąbki z kaszą czyli holubcy.

Próbuj kuchni góralskiej podczas pobytu w górach

Wyjazd w góry to przede wszystkim kontakt ze wspaniałymi krajobrazami oraz możliwość aktywnego spędzania czasu. Ale… no właśnie, bez jedzenia się nie obejdzie. A będąc w takim miejscu, warto skosztować lokalnych potraw i specjalności. Dania charakterystyczne dla danego regionu najlepiej smakują właśnie tam, skąd pochodzą. Dlatego będąc w miejscowościach w Tatrach, Beskidach czy Pieninach warto szukać miejsc, które wykorzystują lokalne smaki.

W miejscowościach takich jak Białka Tatrzańska, Wisła, Szczyrk, Krynica czy Muszyna restauracja serwująca lokalne dania to miejsce, które na pewno przyciągnie swoimi aromatami i smakami. Warto kosztować nie tylko dań spotykanych na całej góralszczyźnie, ale także tych specyficznych dla konkretnych terenów. To jeden z aspektów, który pomaga poznawać lokalną kulturę. A to świetnie uzupełni wrażenia związane z pobytem w górach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie na łączniku [FOTO]
Następny artykuł„Kara musi odstraszać”. Prokuratura odwoła się od wyroku dla sołtyski Wirek, która ciągnęła psa za samochodem