Strona główna Artykuł sponsorowany Ile będą kosztować mieszkania na wynajem w 2023 roku?

Ile będą kosztować mieszkania na wynajem w 2023 roku?

0
Rosnące ceny to problem, który wielu osobom spędza sen z powiek. Widać je wszędzie – w sklepach, na stacjach benzynowych, a także w kosztach wynajmu mieszkań. Czy 2023 rok jeszcze bardziej nadwyręży budżety najemców?

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania? 

Wynajem mieszkania uważany jest za opcję przystępniejszą niż zakup. Między innymi z tego powodu większość młodych ludzi decyduje się właśnie na to rozwiązanie. W dzisiejszych czasach nie jest ono jednak aż tak opłacalne, jak mogłoby się wydawać. Przykładowo za wynajem kawalerki w Warszawie zapłacimy teraz około 2 800 zł, natomiast wynajem mieszkania dwupokojowego to już 3 500 zł. W innych miastach ceny są nieco niższe, ale i tak nie zachwycają. Tu za lokale trzypokojowe z pewnością nie zapłacimy mniej niż 3 000 zł.  

Dlaczego wynajmem mieszkań drożeje? 

Wysokie ceny wynajmu mieszkań w Polsce to nowość. Ekonomiści zanotowali znaczące wzrosty cen w roku 2022 w porównaniu z 2021. Mówi się o skokach 30-procentowych, a w niektórych przypadkach nawet 50-procentowych. Skąd te różnice? Pierwszą przyczyną, która automatycznie przychodzi nam do głowy, jest inflacja. Rzeczywiście obecnie drożeje wszystko, nie tylko wynajem mieszkań. Z wysokimi cenami mierzymy się w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych czy podczas płacenia rachunków.  

Jednak inflacja to nie jedyna przyczyna. Za wysokimi kosztami najmu stoją również drożejące stopy procentowe, w związku z którymi coraz mniej osób jest w stanie pozwolić sobie na kredyt, a w konsekwencji na zakup swojego mieszkania. Wszystko to powoduje, że na wynajem jest coraz więcej chętnych, a liczba dostępnych nieruchomości nie wzrasta. Rośnie popyt na mieszkania, czynsze więc także się zwiększają. 

Czy wynajem mieszkania będzie droższy? 

Ogromny wzrost cen wynajmu mieszkań w 2022 roku w porównaniu do 2021 sprawia, że wielu ludzi zadaje sobie pytanie o to, czego możemy spodziewać się w nadchodzącym roku 2023. Czy ceny wreszcie spadną, czy może najgorsze dopiero przed nami? Jak wskazują eksperci na szybki spadek kosztów nie ma co liczyć. Nawet jeśli inflacja by się zmniejszyła, wciąż pozostaje problem małej podaży w stosunku do popytu. Jest wielu chętnych na mieszkania, ale wysokie stopy procentowe i drogie materiały budowlane sprawiają, że powstaje niewiele nowych nieruchomości. Sam wzrost cen powinien jednak wyhamować, co jest dobrą informacją dla najemców. 

Jak poradzić sobie z wysokimi cenami? 

W obliczu wysokich kosztów życia pozostaje pytanie – jak sobie z nimi poradzić? Jak wynająć mieszkanie w 2023 roku? Przede wszystkim warto poszukać takiego wynajmującego, który ułatwi nam cały proces. W przypadku mieszkań na wynajem w Katowicach pierwszeństwo do wynajmu mają np. młode małżeństwa, seniorzy, rodziny wielodzietne czy osoby z niepełnosprawnościami. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie dopłaty do czynszu, a do wprowadzenia się nie jest konieczny wkład własny ani pieniądze na wykończenie – lokale mogą zostać wykończone „pod klucz”. Po więcej informacji zajrzyj na stronę: https://katowice.korczaka.mdr.pl/ 

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNietrzeźwy z sądowym zakazem kierowania sprawcą kolizji
Następny artykułNadużywający alkoholu rodzice skazani za znęcanie się nad dziećmi. „Były tak zdesperowane, że nie chciały z nimi spędzać świąt”