Strona główna Temat dnia Grekokatolicy i prawosławni rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia

Grekokatolicy i prawosławni rozpoczynają Święta Bożego Narodzenia

0

Wierni Kościoła greckokatolickiego i Cerkwi prawosławnej rozpoczynają okres Świąt Bożego Narodzenia. W Świdnicy świętować będą uchodźcy z Ukrainy, którzy po agresji rosyjskiej schronienie znaleźli w naszym mieście. Część z nich zdecydowała się na obchodzenie świąt tak jak katolicy i ewangelicy już 25 i 26 grudnia, na co w historycznej decyzji zezwoliła Cerkiew prawosławna w Ukrainie.

Wschodni chrześcijanie świętują o 13 dni później niż kościoły zachodnie, co związane jest z używaniem kalendarza juliańskiego. Przebieg świąt jest podobny do tego, jaki znamy z tradycji katolickiej, a więc w dzień wigilii obowiązuje post. Jak opisuje Niedziela. pl, „Wigilia rozpoczyna się wspólną modlitwą, którą jest przeważnie śpiewanie troparionu Narodzenia Pańskiego i odczytanie ewangelicznego opisu o Narodzeniu Pańskim. W tradycji wschodnich katolików nie używa się opłatka, ale uczestnicy wigilijnej wieczerzy dzielą się prosforą – przaśnym chlebem z miodem – składając sobie nawzajem życzenia. Tradycyjnie na stole powinno być 12 potraw, pośród których są te właściwe dla Wschodu – kutia oraz dla tradycji łemkowskiej – kysełycia (biały barszcz z grzybami). Tradycyjnie, przy stole, w czasie wieczerzy wigilijnej powinno być zostawione miejsce dla niespodziewanego gościa.”

W Świdnicy wierni obrządku greckokatolickiego spotkają się 7 i 8 stycznia na mszach świętych, odprawianych w języku ukraińskim w gościnnym kościele pw.NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych.

W Świdnicy w prawosławnej parafii św. Mikołaja przy ul. Łukasińskiego, w wigilię świąt odprawione są dwa nabożeństwa, 7 stycznia o 10.00 odprawiana jest liturgia, a kolejne nabożeństwo o 17.00.

З нагоди Різдва Христового бажаємо всім українцям миру, здоров’я та повернення на рідну землю!

Poprzedni artykuł56 lat od zawalenia się wieży ratuszowej. Dlaczego runęła? Jak zmieniała się na przestrzeni wieków?
Następny artykułTrzej Królowie w Strzegomiu jechali zabytkowymi kabrioletami [FOTO]