Strona główna Kultura Co udało się w 2022 roku i jakie koncerty jeszcze przed nami?...

Co udało się w 2022 roku i jakie koncerty jeszcze przed nami? Fundacja Dobrej Muzyki podsumowuje działania i zapowiada nowe

0

Mnóstwo koncertów muzyki klasycznej, zwiedzanie zabytkowych organów Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy, a także jubileusz 10-ecia. Fundacja Dobrej Muzyki podsumowała ubiegłoroczne działania, a także zdradziła nowe plany. Najbliższy koncert już w lutym – w ramach 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Podsumowanie najważniejszych działań Fundacji w 2022 r.

Fundacja Dobrej Muzyki była obecna w życiu kulturalnym cały rok. Jakie były jej najważniejsze działania?

  • wydarzenia i koncerty: Koncert Noworoczny (styczeń), dwa koncerty charytatywne ze zbiórkami pieniędzy na pomoc Ukrainie (luty i marzec), Koncerty Ziemi Świdnickiej (czerwiec), Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga (lipiec – październik) i Koncerty Adwentowe (grudzień) – zgodnie z założeniem, by muzyka organowa była obecna na Dolnym Śląsku przez cały rok;
  • zorganizowano łącznie 21 koncertów muzyki klasycznej i 2 wydarzenia towarzyszące (oprowadzanie po organach Schlaga w Kościele Pokoju w Świdnicy w ramach Festiwalu Schlaga), czyli w sumie 23 wydarzenia w 9 kościołach z 7 miejscowości Dolnego Śląska – wstęp na wszystkie był bezpłatny;
  • comiesięczną darowizną wspierało Fundację grono ok. 20 Przyjaciół Dobrej Muzyki (Regularnych Darczyńców); łącznie z jednorazowymi wpłatami Darczyńcy przekazali ponad 30 000 zł;
  • Fundacja pozyskała 140 000 zł z innych źródeł – dotacji ze środków publicznych i fundacji korporacyjnych;
  • transmisje ich koncertów na Facebooku (które bezpłatnie może obejrzeć każdy zainteresowany na całym świecie) dotarły do ponad 35 000 użytkowników!
  • Fundacja obchodziła też jubileusz 10-lecia swojej działalności.

Jakie plany ma Fundacja na 2023 rok?

Tak hucznego rozpoczęcia nowego roku się nie spodziewałam – Koncert Bożonarodzeniowy w Kościele Pokoju w Świdnicy z udziałem Scream Duo, Dzikiego Chóru i Macieja Batora zgromadził 8 stycznia ok. 600 osób! – przyznaje Zuzanna Bator, świdnicka organista i prezeska Fundacji Dobrej Muzyki.

Otworzyły się nam perspektywy na współprace z nowymi miejscami koncertów, którego pierwszym efektem był koncert w parafii pw. św. Marcina w Jaworze – Jaworskie kolędowanie z udziałem ponad 200 Słuchaczy – informuje.

Kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące już jest gotowy. Pierwsze zaplanowano już w lutym w ramach kończącego się 7. Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Będzie to koncert noworoczny, a szczegółowe informacje i termin poznamy wkrótce.

Kolejne wydarzenia związane będą m.in. z urodzinami Schlaga, a także Bacha czy koncertem wielkanocnym. Są to wydarzenia planowane na pierwszy kwartał 2023 roku. Do kwietnia fundacja będzie zapraszać na swoje koncerty dwa razy w miesiącu. Od czerwca natomiast – tak jak od 7 lat – rozpoczną się koncerty Festiwalu Schlaga, następnie (po raz ósmy) recitale organowe jesienią. Rok ma zakończyć się XIII odsłoną Koncertów Adwentowych.

/oprac. AN/
/komunikat – Fundacja Dobrej Muzyki/

Poprzedni artykułŚwidnicka straż miejska ma nowy radiowóz. Kosztował blisko 156 tys. złotych [FOTO]
Następny artykułWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Świdnicy. Jakie szykują się atrakcje? [PROGRAM]