Strona główna 0_Slider Będzie można wyszaleć się na rowerze. Ogłoszono przetarg na budowę singletracków

Będzie można wyszaleć się na rowerze. Ogłoszono przetarg na budowę singletracków

0

W Bystrzycy Górnej oraz Lubachowie planowana jest budowa tras rowerowych typu singletrack. Ma to był atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu w lesie, wśród przyrody, dla wszystkich miłośników dwóch kółek.

Singletracki to specjalnie zaprojektowane terenowe ścieżki do jazdy rowerem górskim. Trasy tego typu są jednokierunkowe, mają niewielką szerokość dostosowaną do poruszania się rowerem, a także są rozróżnione kolorystycznie według trudności. Projektowane są przy tym w taki sposób, aby umożliwiać korzystanie z nich przez szerokie grono odbiorców – od początkujących po doświadczonych rowerzystów. Najpopularniejsze tego typu trasy rowerowe w Polsce są w Świeradowie Zdroju, w Srebrnej Górze, czy w Bielsku-Białej.

Budowa singletracków jest planowana na terenie gminy Świdnica – w Bystrzycy Górnej oraz Lubachowie. Zapowiedź w tej sprawie pojawiła się jeszcze w kwietniu 2021 roku. Zadanie będzie realizowane w ramach dużego projektu obejmującego rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz sportowej, na który gmina Świdnica pozyskała dofinansowanie w wysokości blisko 6,8 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kilka dni temu ogłoszony został przetarg na budowę leśnych ścieżek.

Zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją, w ramach inwestycji w Bystrzycy Górnej powstaną trzy pętle ścieżek typu singletrack o szerokości od 1 do 2 metrów i łącznej długości 5670 metrów. Pierwsza trasa (pętla zielona) o długości 700 metrów będzie trasą łagodną z niewielkimi nachyleniami. Druga trasa (pętla niebieska) ma mieć długość 3470 metrów, natomiast trzecia (pętla czerwona) – 1500 metrów (zjazd z obu pętli odbywałby się trasą żółtą). Swój początek wszystkie trasy będą miały przy lokalnym boisku piłkarskim. W Lubachowie przewidziano utworzenie toru treningowego o długości 528 metrów, którzy w przyszłości sąsiadować miałby z projektowanym pumptrackiem – specjalnym torem pełnym zakrętów i niewielkich wzniesień.

Wszystkie ścieżki mają zostać oznakowane słupkami, zaś na starcie przewidziano ustawienie mapy tras z opisem ich trudności i kilometrażem, a także regulaminem korzystania z tras. Trasy powstaną w miejscu istniejących ścieżek wydeptanych przez pieszych i zwierzęta, które zostaną dostosowane do potrzeb rowerowych. W ramach prac budowlanych nie przewiduje się wycinki drzew, a jedynie przycięcie krzewów znajdujących się w bezpośredniej bliskości ścieżek. Z uwagi na fakt, że będą one przebiegać w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie”, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydała stosowne zalecenia dotyczące sposobu realizacji robót.

Firmy zainteresowanie budową singletracków poznamy na początku lutego. Wybrany w drodze przetargu wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w terminie do 5 miesięcy od dnia przekazania placu budowy.

/mn/

Poprzedni artykułŚwietne starty „Rekinów” na terenie Term Maltańskich w Poznaniu [FOTO]
Następny artykułNa sto dni przed maturą bawili się przyszli maturzyści z Kasprowicza