Strona główna 0_Slider Barwne jasełka i wesołe kolędowanie w teatrze. Rozpoczął się jubileuszowy Świdnicki Przegląd...

Barwne jasełka i wesołe kolędowanie w teatrze. Rozpoczął się jubileuszowy Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych [FOTO]

0

Magia świąt zawitała do świdnickiego teatru. Było mnóstwo aniołków, pastuszków, gwiazdek, choinek oraz innych bożonarodzeniowych i bajkowych postaci. W niezwykle barwnych jasełkowych spektaklach wystąpili pierwsi młodzi wykonawcy XXX już Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Występy potrwają jeszcze trzy dni. W sumie zobaczmy w nich około pół tysiąca kolędników wielu pokoleń.

30. Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych rozpoczął się we wtorek, 10 stycznia w teatrze miejskim. – Z okazji jubileuszu przyszła taka właśnie refleksja. Każdego roku coraz wyraźniej uświadamiamy sobie jak cenne są tradycje, które pielęgnujemy podczas naszego przeglądu i jak pusty zdaje się nam świąteczny czas, kiedy nie wypełniają go wspólny radosny śpiew i jasełka. Chociaż zwyczajowe kolędowanie po domach, na wsiach i w miasteczkach odchodzi już w zapomnienie, to dzięki naszym tradycjom i naszemu przeglądowi kolędnicy wciąż istnieją. Właśnie świdniccy kolędnicy wszystkich pokoleń i ich opiekunowie oraz reżyserzy nie pozwalają zginąć niepowtarzalnym, magicznym polskim obrzędom świątecznym mówiła do zgromadzonej publiczności Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Na scenie wystąpiły dziś cztery zespoły kolędnicze. W barwnych bożonarodzeniowych montażach słowno-muzycznych zaprezentowały się dzieci ze Społecznego Przedszkola „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy, Przedszkola Miejskiego nr 1 w Świdnicy, Przedszkola Miejskiego w Mieroszowie oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy.

Eliminacje potrwają do piątku, 13 stycznia. Spektakle młodych kolędników w tym roku ocenia jury w składzie – Kazimiera Momot, inicjatorka konkursu, Czesława Greś, aktorka amatorka Alchemii Teatralnej, Tadeusz Szarwaryn, muzyk, kompozytor i aranżer oraz ks. Przemysław Pojasek, redaktor świdnickiego „Gościa Niedzielnego”. Łącznie zaprezentuje się w nich 17 zespołów kolędniczych.

PROGRAM kolejnych występów:

11 stycznia
godz. 10.00-11.30
1. Przedszkole Miejskie nr 6 w Świdnicy
2. Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Domek” w Świdnicy
3. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy

12 stycznia
godz.16.30 – 18.00
1. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 „Słoneczko”
2. Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy
3. Teatr „Zielona Gęś”  Dzienny Dom Senior-Wigor w Świdnicy

13 stycznia
godz. 10.00- 12.00
1. Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka” w Świdnicy
2. Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek  w Świdnicy
3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy
4. Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy

godz.16.30 – 18.00
1. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka”
2. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy
3. Świetlica Wiejska Bystrzyca Dolna – GOKSiR Świdnica

Uroczyste zakończenie – 18 stycznia, godz.17.00

Wstęp wolny

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Michał Nadolski/

Poprzedni artykułFundacja Endomama zaprasza na charytatywny bal
Następny artykułMobilne Laboratorium Przyszłości w Grodziszczu