Strona główna 0_Slider „Wybierz i wytnij idealną choinkę dla siebie!” Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

„Wybierz i wytnij idealną choinkę dla siebie!” Nadleśnictwo Świdnica zaprasza na Choinkobranie

0

Czy choinka powinna być sztuczna, czy może naturalna? Ten dylemat powraca każdego roku. Jak przekonują  pracownicy Nadleśnictwa Świdnica, najładniejszą choinką jest ta prosto z lasu, szczególnie jeśli możesz ją samemu wyciąć. Leśnicy zachęcają więc do udziału w Choinkobraniu, które odbędzie się już za tydzień, 17 grudnia.

Sztuczne drzewka przez wiele lat były traktowane jako alternatywa dla prawdziwych choinek. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać pytania dotyczące kosztów produkcji sztucznego drzewka, a przede wszystkim szkodliwości dla środowiska naturalnego. Podczas procesu powstawania takiej choinki do atmosfery są emitowane substancje toksyczne, a gotowe tworzywo zawiera związki metali ciężkich: ołowiu, kadmu i chromu. Ponadto do produkcji jest wykorzystywana energia, a po pozostałością po niej są odpady poprodukcyjne. Owe tworzywa sztuczne powinny być spalane tylko w przygotowanych do tego celu spalarniach, ponieważ dioksyny, emitowane w trakcie spalania są bardzo trujące.

Faktem jest, iż sztuczna choinka służy nam przez wiele lat. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy się nam znudzi i ląduje na śmietniku. Warto wtedy pamiętać, że jej rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat! W tym czasie leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu, który jest rezerwuarem CO2 oraz wytwarza tlen. Choinki naturalne, wbrew obiegowej opinii, są ekologiczne, a przede wszystkim stanowią surowiec odnawialny.

Choinki są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach. Są to miejsca, w których z różnych względów nie może powstać las (np. znajduje się pod liniami wysokiego napięcia). Część choinek wycinana jest w ramach przerzedzania młodego pokolenia lasu, co jest konieczne ze względów hodowlanych. Drzewka, zanim jednak staną się świąteczną ozdobą domów,  produkują niezbędny do życia tlen i gromadzą CO2. Po świętach natomiast nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ przetwarza się je na nawóz organiczny.

Porównując wady i zalety możemy wysnuć wniosek, że choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, to żywe świąteczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem i co najważniejsze ekologicznym.

mat. Lasy Państwowe

Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie

Nadleśnictwo Świdnica planuje w dniu 17.12.2022 r. zorganizować „choinkobranie” w dwóch lokalizacjach: Szkółka Leśna w Bojanicach (50°46’41.7″N 16°28’25.1″E), Kancelaria Leśnictwa Piława (ul. Bohaterów Getta 16, 58-240 Piława Górna; 50°40’30.8″N 16°47’16.9″E). Rozpoczęcie choinkobrania o godzinie 9.00. Tradycyjny zakup choinki możliwy będzie również na Szkółce Leśnej w Bojanicach od 19 grudnia 2022 roku. W przypadku chęci zakupu choinek w poszczególnych leśnictwach prosimy o wcześniejszy kontakt z miejscowym leśniczym – informują świdniccy leśnicy.

Jak wyglądają ceny? Choinka o wysokości do 150 cm kosztuje 24 złotych, do 250 cm – 31 zł, a do 350 cm – 56 zł. Z pełnym cennikiem można się zapoznać na stronie internetowej Nadleśnictwa Świdnica.

/Nadleśnictwo Świdnica, RDLP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułCo o farbach każdy powinien wiedzieć a o czym się nie mówi w sklepach
Następny artykułNoworoczne kolędowanie z kapelą góralską „Janicki”