Strona główna 0_Slider „Terytorialsi” złożą uroczystą przysięgę na świdnickim Rynku. Będzie pokaz sprzętu wojskowego i żołnierska...

„Terytorialsi” złożą uroczystą przysięgę na świdnickim Rynku. Będzie pokaz sprzętu wojskowego i żołnierska grochówka

0

Nowi żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zaliczyli egzamin z wiedzy wojskowej oraz umiejętności praktycznych, w sobotę złożą uroczystą przysięgę na Rynku w Świdnicy. Na głównym placu miasta trwają już przygotowania do tego wydarzenia. Zorganizowano też próbę przysięgi.

Ostatnie 16 dni były wyjątkowo pracowite dla ponad 120 nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – W sumie mieli do zaliczenia 10 ważnych elementów takich jak strzelanie z karabinka MSBS Grot, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, zerwanie kontaktu ogniowego, skryte przenikanie linii wroga, jak i pierwszą pomoc w warunkach bojowych – wylicza ppłk Andrzej Brzozowski, dowódca zgrupowania poligonowego. Żołnierze, podzieleni na sekcje – 12-osobowe zespoły, podczas pokonania kilkukilometrowej, ściśle zaplanowanej trasy, wykonywali oceniane przez instruktorów normy taktyczne i ogniowe, które poznali w czasie szkolenia podstawowego.

Wszyscy zdali swój pierwszy, wojskowy egzamin na 5. W sumie to ponad 80 ochotników, którzy po raz pierwszy w życiu mieli kontakt z wojskiem i ponad 40 takich, którzy mają już doświadczenie w służbie wojskowej – dodaje. Zwieńczeniem wysiłku włożonego w 16-dniowe szkolenie jest złożenie uroczystej przysięgi, którą zaplanowano w sobotę, 3 grudnia o godzinie 11.00 na Rynku w Świdnicy.

Przysięga wojskowa jest aktem ślubowania wierności swojej Ojczyźnie. Złożona na sztandar wojskowy jest wydarzeniem zapamiętanym na zawsze w życiu każdego żołnierza! – mówi płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Złożenie przysięgi jest czymś wyjątkowym dla żołnierza, bardzo przeżywają ją również jego bliscy. Jest to także podniosła uroczystość państwowa, chętnie obserwowana przez mieszkańców. Serdecznie zapraszamy na nią również wszystkich tych, dla których ważne jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, Polski – podkreśla. Poprzedzając przysięgę o godzinie 9.00 w świdnickiej katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji żołnierzy 16 DBOT.

Jak tłumaczy płk Barański, przysięga odbywa się tym razem w Świdnicy, ponieważ dowodzona przez niego brygada odpowiada za wspieranie społeczności całego Dolnego Śląska. – Pokazujemy żołnierzy i sprzęt, którym się posługują w różnych miejscach regionu. Aktualnie formujemy 163 batalion lekkiej piechoty w Wałbrzychu. Tym samym chcemy zaprezentować naszych żołnierzy na terenie, w którym realizujemy swoje zadania – wyjaśnia dowódca.

Na Rynku w Świdnicy każdy będzie mógł zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy jakim dysponują dolnośląscy „terytorialsi”, zapoznać się jak wygląda ich służba i jakie warunki należy spełnić, by zostać żołnierzem. Goście mogą też liczyć na poczęstunek tradycyjną, żołnierską grochówkę.

/16. DBOT, opr. mn/

Poprzedni artykułDobromierz. Trwa przebudowa ulicy Cmentarnej [FOTO]
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19