Strona główna 0_Slider Tańsze paliwo dla duchowieństwa. Kuria: „Księża z diecezji świdnickiej promują patriotyzm gospodarczy”

Tańsze paliwo dla duchowieństwa. Kuria: „Księża z diecezji świdnickiej promują patriotyzm gospodarczy”

0

Kilka dni temu burzę wywołała informacja, przypomniana przez portal wykop.pl o rabatach na paliwo dla księży. Kuria świdnicka ani PKN Orlen nie ujawniają, ile rabatu obecnie dostaje duchowieństwo, ale dostaje z całą pewnością. – Nie ma nic złego w tym, że księża z diecezji świdnickiej promują patriotyzm gospodarczy – zamiast odpowiedzi o wielkość zniżki pisze rzecznik kurii.

Wykop.pl przypomniał informację podaną w czerwcu tego roku przez Tygodnik Podlasia, który ujawnił, że w Polsce są uprzywilejowane grupy, które tankują taniej niż reszta kierowców. Tekst ukazał się w czasie, gdy cena benzyny przekraczała psychologiczną barierę 8 złotych za litr. Jak podał tygodnik, rabaty w PKN Orlen otrzymują związkowcy z Solidarności, strażacy, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i właśnie księża. Gazeta przywołała informację, zamieszczoną w 2020 roku na stronie diecezji świdnickiej: „Z radością informujemy, że sukcesem zakończyły się pertraktacje z PKN Orlen dotyczące rabatu dla naszej grupy zakupowej. Konsekwencją jest zwiększony do 16 groszy na litrze dla księży.”

Do rzecznika kurii świdnickiej zwróciliśmy się z pytaniami, czy księża w diecezji świdnickiej nadal korzystają z rabatu i w jakiej jest on obecnie wysokości. – Nie ma nic złego w tym, że księża z diecezji świdnickiej promują patriotyzm gospodarczy. Co do korzystania z kart BiznesTank to (jak wyjaśnia PKN Orlen) jest to standardowa umowa biznesowa, zawarta na warunkach rynkowych. Z tego produktu korzystają różne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. Część duchownych diecezji świdnickiej bierze udział w programie, do którego mogą się włączyć także inni klienci stacji polskiego koncernu PKN Orlen w ramach programów lojalnościowych czy umów biznesowych – zamiast tego odpisał ks. Przemysław Pojasek.

Nie otrzymaliśmy także odpowiedzi z PKN Orlen, jaka jest wysokość rabatu i z kim jeszcze zawarto umowy na zniżki. Zamiast tego państwowa spółka przekazała powielany w wielu mediach komunikat:  „Oferowane przez nas karty rabatowe, uprawniające do zakupu paliw ze zniżkami na stacjach ORLEN, przeznaczone są dla różnych grup zawodowych. Sytuacja, o którą Pani pyta, nie jest niczym nadzwyczajnym. To standardowa umowa biznesowa, zawarta na warunkach rynkowych, która realizowana jest od 2011 roku. Podobne porozumienia z PKN ORLEN zawarły różne instytucje, stowarzyszenia, fundacje czy podmioty gospodarcze. PKN ORLEN nie udziela informacji o wysokości zniżek, ponieważ objęte są one klauzulą poufności. Rabat negocjowany jest każdorazowo w zależności od realizowanego wolumenu sprzedaży.”

Obecnie średnia cena litra benzyny w Polsce wynosi 6,47 zł, za olej napędowy kierowcy płacą ok. 7,66 zł. Tylko do końca roku obowiązuje obniżony do 8% VAT na paliwo. W styczniu ma wrócić do poziomu 23%, co może oznaczać podwyżkę cen paliw.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułGaleria Świdnicka znów rozdaje choinki za paragony!
Następny artykułCOVID-19. Raport resortu zdrowia